Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Gazprom ukarze Mińsk?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-17 21:34

Białoruscy eksperci twierdzą, że wkrótce rosyjski monopolista gazowy Gazprom upomni się u władz w Mińsku o ponad 325 milionów dolarów. Zadłużenie jest wynikiem zmniejszonego poboru gazu przez Białoruś.

Umowa między Mińskiem, a Moskwą przewiduje kary za odbiór mniejszej niż zakontraktowana ilości błękitnego paliwa.

Konflikty gazowe między Białorusią a Rosją trwają od kilku lat. Mińsk chce kupować gaz po preferencyjnych cenach i bez opłat celnych, a Moskwa dąży do osiągnięcia cen światowych. Jeszcze kilka miesięcy temu białoruskie koncerny gazowe zalegały Gazpromowi z zapłatą ponad 230 milionów dolarów. Na początku tego roku dług został uregulowany a wkrótce Gazprom przekaże białoruskim władzom ostatnią transzę należności za 50 procent akcji koncernu „Biełtransgaz" w wysokości 625 milionów dolarów.

Zdaniem ekspertów nie rozwiąże to definitywnie sporów białorusko - rosyjskich. Mińsk w minionym roku zakupił bowiem o ponad 20 procent mniej gazu niż wynikało to z kontraktu. Jak podliczyła rosyjska gazeta „Kommersant" kara może sięgnąć 325 milionów dolarów.

To nie koniec paliwowych problemów Mińska bowiem wkrótce Moskwa może wprowadzić opłatę celną na dostarczaną na Białoruś ropę naftową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.