Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Gwałtowny wzrost bezrobocia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-04 20:46

Niezależny portal Karta-97 poinformował o gwałtownym wzroście bezrobocia na Białorusi. Szacuje się, że stopa bezrobocia wynosi około 30 procent. Według portalu, prawie milion osób pozostaje bez pracy.

Zdaniem niezależnych ekspertów załamanie na rynku pracy spowodowane jest kryzysem ekonomicznym, który dotarł kilka tygodni temu na Białoruś.

Gwałtowny spadek wartości rubla, wzrost cen, znaczne zmniejszenie rezerw walutowych oraz załamanie się sprzedaży białoruskich towarów zmusza wiele przedsiębiorstw do szukania oszczędności. Część firm zwalnia pracowników. W innych drastyczne cięcia płacowe powodują, że ludzie sami odchodzą z pracy.

Niektóre białoruskie przedsiębiorstwa już na przełomie grudnia i stycznia wysłały swoich pracowników na przymusowe urlopy. Według niezależnego portalu Karta-97, wzrost bezrobocia na Białorusi spowodowany jest również rosnącą z dnia na dzień liczbą osób wracających z zagranicy. Dotyczy to przede wszystkim Białorusinów pracujących w Rosji, na Ukrainie i w krajach nadbałtyckich.

Niezależni eksperci twierdzą, że kryzys na rynku pracy mogą zahamować jedynie poważne reformy ustrojowe państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.