Facebook Google+ Twitter

Białoruś i Rosja: Negocjacje ws. dostaw ropy przerwane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-08 08:04

Białoruś i Rosja przerwały negocjacje dotyczące ustalenia warunków dostaw rosyjskiej ropy dla białoruskich petrochemii. Polskie Radio dowiedziało się, że białoruscy eksperci zostali wezwani do Mińska na konsultacje.

Obie strony zapowiedziały jednak, że jeszcze dziś będą wymieniać się informacjami koniecznymi dla osiągnięcia kompromisu.

Mińsk i Moskwa nie mogą dojść do porozumienia od kilku tygodni. Białorusini domagają się preferencyjnych cen oraz zerowej stawki celnej. Rosjanie godzą się sprzedawać po ulgowych stawkach tylko te część ropy, która będzie wykorzystywana bezpośrednio przez białoruską gospodarkę. Za tę część, którą Białoruś odsprzedaje zagranicę Mińsk będzie musiał płacić po stawkach komercyjnych.

Oba kraje grożą sobie wzajemnie podwyższeniem stawek celnych i opłat tranzytowych. Zdaniem niezależnych ekspertów, "naftowa wojna" już spowodowała wzrost cen ropy na światowych rynkach, a w przyszłości może doprowadzić do destabilizacji dostaw tego surowca dla krajów Europy Zachodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.