Facebook Google+ Twitter

Białoruś na rozstaju między Rosją a Zachodem przed wyborami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-26 12:00

Rosyjski dziennik "RBK Daily" pisze o niezwykle interesującej intrydze związanej z nadchodzącymi niedzielnymi wyborami do izby niższej białoruskiego parlamentu. Według tej gazety, obecnie decyduje się sprawa z kim prezydent Białorusi zwiąże swój los polityczny - z Rosją czy Zachodem.

Gazeta informuje, że Rosja nalega, by Białoruś uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji. Proponuje budowę wspólnego systemu obrony powietrznej i wspomina o ulgowych cenach na nośniki energetyczne.
Waszyngton z kolei spróbował zainteresować Łukaszenkę amerykańskimi inwestycjami, pomocą przy wstąpieniu do Światowej Organizacji Handlu i zawarciem dwustronnych porozumień o pokojowym wykorzystaniu atomu.

Politolog Andrej Suzdalcew uważa, że prezydent Białorusi jest obecnie potrzebny Zachodowi, który chce zrewanżować się Rosji za Gruzję. Ekspert jest przekonany, że Zachód uzna białoruskie wybory. "Przy tym szczególną rolę w tej historii odegra tradycyjnie Polska, która do tego należy do Unii Europejskiej" - pisze dziennik "RBK Daily".

Gazeta powołując się na źródło w polskim MSZ dodaje przy tym, że na razie w Warszawie nie ma jasnej decyzji odnośnie uznania białoruskich wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.