Facebook Google+ Twitter

Białoruś nie będzie pionkiem w cudzej grze

Wirus kolorowych rewolucji zwycięża tylko w słabych krajach, a na Białorusi nie ma dla niego sprzyjających warunków. Polska i Niemcy próbowały zorganizować przewrót i obalić ustrój konstytucyjny. Spisek sponsorowały zagraniczne specsłużby.

Dzisiaj, Aleksander Łukaszenko po raz czwarty został zaprzysiężony na prezydenta Białorusi. Dwunastu ambasadorów państw Unii Europejskiej zbojkotowało inaugurację. Podczas ceremonii zaprzysiężenia Łukaszenko powiedział, że "wirus kolorowych rewolucji zwycięża tylko w słabych krajach, a na Białorusi nie ma dla niego sprzyjającej gleby". - Żadne "Majdany i Płoszcze" nam nie grożą.

W publikacji gazety "Bielaruś Siegodnia" (14.01.2011) możemy przeczytać wypowiedź Aleksandra Łukaszenki, że Polska i Niemcy próbowały zorganizować przewrót i obalić, jak to się wyraził, "ustrój konstytucyjny". Jest on pewny, że spisek sponsorowały zagraniczne specsłużby, a rolę wykonawców przeznaczono "miejscowym odszczepieńcom i żulikom od polityki". Zapowiedział też surową reakcję na wprowadzenie sankcji wobec Mińska i przeciwdziałanie anty białoruskiej kampanii za granicą. Będzie dążyć do wypracowania "kompleksu działań", które nie pozwolą uczynić z Białorusi, "pionka w cudzej grze".

Zoltan Bacs, ambasador Węgier, bojkot inauguracji zaprzysiężenia tłumaczył tym, że "wszystkie kraje pielęgnujące wspólne wartości są zaniepokojone tragicznymi wydarzenia mającymi miejsce" na Białorusi. Emanuelis Zingeris, przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Sejmu Litwy: "Unia Europejskie nie może milczeć, gdy obok jej granicy umacnia się reżim dyktatorski" i potwierdził że będą czynione starania "by Unia Europejska wznowiła sankcje wobec przywódców Białorusi i otworzyła szerzej drzwi dla zwykłych mieszkańców kraju".

Polscy politycy i MSZ są oburzeni wypowiedziami prezydenta Białorusi. Marcin Bosacki, rzecznik MSZ powiedział: "Oskarżenia, że Polska brała udział w obaleniu ustroju i w zamachu stanu w tym kraju są absurdalne", do ministerstwa został wezwany ambasador Republiki Białoruś Wiktar Gajsionak.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.