Facebook Google+ Twitter

Białoruś nie rezygnuje z kary śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-03 22:56

Białoruś nie uwzględni nacisków Rady Europy przy rozpatrywaniu możliwości moratorium na karę śmierci. Zdaniem przewodniczącego parlamentarnej komisji ustawodawczej Nikołaja Samosiejki, posłowie powinni przede wszystkim skoncentrować się na ustaleniu, czy kara śmierci jest na Białorusi potrzebna, czy też nie.

Dopiero w drugiej kolejności parlament zajmie się procedurą, związaną z ewentualnym zawieszeniem jej orzekania i wykonywania.Pół roku temu Rada Europy odmówiła Białorusi przyznania statusu gościa specjalnego w swoim Zgromadzeniu Parlamentarnym. Jako podstawowy warunek postawiono wprowadzenie moratorium na karę śmierci. W lutym w białoruskim parlamencie powstała grupa, która miała zająć się rozpatrzeniem zaleceń Rady Europy.

W środę jednak szef komisji ustawodawczej zapowiedział odłożenie tego tematu do czasu uzyskania opinii ekspertów i obywateli. Samosiejka nie wykluczył, że zostanie przeprowadzone ogólnonarodowe referendum w tej sprawie. Dopiero wtedy parlamentarzyści będą zastanawiać się nad prawnymi możliwościami wprowadzenia moratorium. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, w którym jest orzekana i wykonywana kara śmierci. Dane o liczbie egzekucji są utajnione

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.