Facebook Google+ Twitter

Białoruś nie zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi rzekomego długu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-22 18:58

Białoruska spółka „Biełtransgaz" nie zamierza zwrócić rosyjskiemu koncernowi „Gazprom" 231 milionów dolarów rzekomego długu.

W ubiegłym tygodniu Moskwa zażądała od Mińska zwrotu długu za pierwsze cztery miesiące 2009 roku.
Rosyjski monopolista twierdzi, że Białoruś powinna płacić około 210 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu.

Kierownictwo „Białtransgaza" jest zdziwione i twierdzi, że międzynarodowe porozumienia przewidują średnią - roczną cenę w wysokości 150 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

„Gazprom" do zadłużenia wynikającego z różnicy cen chce doliczyć jeszcze odsetki i kary umowne wynikające z przyjęcia przez Białoruś mniejszej niż założona w umowach ilości błękitnego paliwa. Kierownictwo białoruskiej spółki gazowej odmówiło wypłacenia pieniędzy twierdząc, że obowiązują umowy zawarte między prezydentami Aleksandrem Łukaszenką i Dimitrijem Miedwiediewem. „Płacimy wszystko na bieżąco i dalej będziemy płacić po 150 dolarów" - powiedział agencji Interfax jeden z szefów „Biełtransgaza".

Zdaniem niezależnych ekspertów kolejny po „mlecznym" konflikt ekonomiczny między Mińskiem a Moskwą pokazuje jak bardzo napięte są stosunki między sąsiadami. Komentatorzy uważają, że Rosja chce takimi metodami nacisku chronić swoje wpływy na Białorusi, która w ostatnich miesiącach zwraca się ku Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.