Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Nielegalny Dziadek Mróz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-13 20:56

Białoruska prokuratura generalna uznała działalność Dziadków Mrozów, odpowiedników naszych świętych Mikołajów, za nielegalną. Każdy Dziadek Mróz, który w Nowy Rok będzie roznosił prezenty lub składał życzenia zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Decyzja białoruskiej prokuratury jest odpowiedzią na akcję happeningową zorganizowaną miesiąc temu przez grupę obrońców praw człowieka. 15 października piętnastu znanych na Białorusi obrońców praw człowieka przebrało się w stroje Dziadka Mroza i złożyło w prokuraturze doniesienie na samych siebie. - Spotykamy się od wielu lat, organizujemy uliczne imprezy, roznosimy upominki, składamy życzenia i występujemy na wiecach - napisali w doniesieniu przebierańcy zaznaczając, że nie są organizacją zalegalizowaną przez państwo. Odpowiedź przyszła po miesiącu. Prokuratorzy uznali, że taka działalność jest nielegalna i można za jej prowadzenie trafić do aresztu.

Obrońcom praw człowieka chodziło o skompromitowanie przepisów kodeksu karnego, które przewidują odpowiedzialność za udział w niezarejestrowanych przez państwo organizacjach i za udział w ulicznych imprezach bez zgody urzędników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.