Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11806 miejsce

Białoruś. Odnaleziono szczątki generała Stanisława Sołłohub-Dowoyno

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-12 14:11

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństw zlokalizowali miejsce śmierci generała brygady Wojska Polskiego Stanisława Sołłohub-Dowoyno. Dziś jego szczątki zostały ekshumowane, jutro zostaną złożone do grobów żołnierskich na cmentarzu katolickim w Kobryniu. Uroczysty pochówek odbędzie się o godzinie 12 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Kobryniu.

Generał brygady Stanisław Sołłohub-Dowoyno urodził się w 1885 roku w Kijowie. Do 1918 roku służył w Armii Imperium Rosyjskiego. W czasie I wojny światowej służył w jednostkach carskich na froncie austriackim. Od 1918 roku był szefem sztabu II Korpusu Polskiego w Rosji. W 1919 roku generał Józef Haller awansował go do stopnia pułkownika. Stanisław Sołłohub-Dowoyno został pełnomocnikiem Hallera i szefem misji wojskowej w Murmaniu na południu Rosji.

Do Polski powrócił w roku 1920, gdzie został formalnie przyjęty w szeregi Wojska Polskiego. W 1927 roku został awansowany do stopnia generała brygady, dziewięć lat później przeszedł w stan spoczynku.

We wrześniu 1939 roku usiłował przeciwdziałać grabieżom mienia polskiego przez Armię Sowiecką. Po donosie został zastrzelony przez sowieckiego oficera w swoim majątku w Ziołowie koło Kobrynia.

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństw poszukują na białoruskim Polesiu mogił Polaków pomordowanych we wrześniu 1939 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.