Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Opozycja będzie demonstrować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 21:33

Białoruska opozycja zorganizuje demonstrację w rocznicę wybuchu reaktora elektrowni w Czarnobylu. Opozycjoniści zamierzają, wbrew zakazom władz, przemaszerować głównymi ulicami Mińska.

Milicja zapowiada, że nie dopuści do naruszenia porządku publicznego. 26 kwietnia białoruska opozycja organizuje tradycyjny "Czarnobylski Marsz".

Do awarii reaktora w ukraińskiej elektrowni doszło w 1986 roku. Najbardziej w jej wyniku ucierpiała właśnie Białoruś. Do dziś jedna trzecia ziem uprawnych Białorusi jest wyłączona z użytku. Od ponad 20 lat białoruscy opozycjoniści, w rocznicę tamtej tragedii, organizują marsze. Początkowo domagali się ujawnienia prawdy o skutkach katastrofy. Na początku lat 90. chodziło o oderwanie się od Związku Radzieckiego i wybicie na niepodległość, obecnie są to demonstracje antyrządowe.

W tym roku władze zezwoliły na zorganizowanie "Czarnobylskiego Marszu", ale pod warunkiem, że przejdzie on bocznymi ulicami Mińska. Liderzy opozycji nie zgodzili się i zamierzają demonstrować w centrum stolicy. Milicja zapowiada, że nie pozwoli na zakłócanie porządku publicznego i mylenie swobód obywatelskich z łamaniem prawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.