Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Opozycjoniści głodują w proteście przeciwko zatrzymaniu biznesmenów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-04 16:41

15 białoruskich opozycjonistów rozpoczęło bezterminowy strajk głodowy. Jak poinformowała białoruska niezależna agencja BiełaPAN, solidarnościowa głodówka jest wyrazem sprzeciwu wobec zatrzymania trzech biznesmenów z Wołkowyska, na zachodzie Białorusi.

Wśród zatrzymanych są: Nikołaj Awtuchowicz, Jurij Leonow i Władimir Osipenko. Aktywiści ruchu przedsiębiorców z Wołkowyska przebywają w mińskim areszcie. Awtuchowicz od 20 dni sam prowadzi głodówkę. Jego stan zdrowia jest coraz gorszy.

Uczestnicy głodówki solidarnościowej zapowiedzieli, że będą kontynuowali protest, dopóki biznesmeni nie wyjdą na wolność. Głodujący żądają też rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, jak również zaprzestania przez władze prześladowań opozycjonistów.

Jak poinformowano na konferencji Białoruskiego Frontu Narodowego, w głodówce biorą udział między innymi były kandydat na prezydenta Aleksander Kazulin oraz lider Białoruskiego Frontu Narodowego Lawon Borszczewski oraz byli więźniowie polityczni i członkowie międzynarodowej organizacji pozarządowej "Młody Front".

Aleksander Kazulin powiedział, że głodujący żądają jednego - by na Białorusi było przestrzegane prawo. Jego zdaniem, za sprawą jednego słowa prezydenta Aleksandra Łukaszenki na wolność, choć z zakazem wyjazdu z kraju, wychodzą mordercy, zaś niewinni biznesmeni są traktowani jak przestępcy.

Biznesmeni zostali zatrzymani 8 lutego. 10 dni później przedstawiono im zarzuty umyślnego zniszczenia mienia. Obrońcy praw człowieka uważają, że trzej przedsiębiorcy są więźniami politycznymi.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.