Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Parlamentarzyści chcą zniesienia kary śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-20 17:40

Białoruscy parlamentarzyści chcą zawiesić orzekanie i wykonywanie kary śmierci. Białoruś jest jedynym krajem w Europie i ostatnim spośród republik byłego Związku Radzieckiego, który wciąż stosuje najsurowszy wymiar kary. Zniesienia kary śmierci domagają się od Białorusi międzynarodowe organizacje i Unia Europejska.

Amnesty International wprowadziła specjalny program na rzecz zniesienia tej kary i wezwała białoruskie władze do ogłoszenia moratorium na jej orzekanie i wykonywanie. Białoruscy parlamentarzyści uważają, że zaistniały odpowiednie warunki prawne, aby rozpatrzyć możliwość ogłoszenia moratorium na karę śmierci. Ich zdaniem pomoże to w nawiązaniu dialogu z innymi krajami Europy.

Kara śmierci została wprowadzona na Białorusi w drodze ogólnonarodowego referendum. Do tej pory władze twierdziły, że tylko na takich samych zasadach można wykreślić ją z katalogu kar kodeksu karnego.

Kara śmierci wykonywana jest na Białorusi strzałem w głowę, a termin jej wykonania trzymany jest w tajemnicy nawet przed najbliższymi skazanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.