Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Polacy stracą pracę?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-13 14:30

Białoruskie władze zagroziły działaczom Związku Polaków zwolnieniami z pracy, jeśli podpiszą list protestacyjny w sprawie zajęcia przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu.

- Opinia publiczna w Unii Europejskiej powinna dowiedzieć się, że represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi nasilają się - powiedział Polskiemu Radiu szef Rady Naczelnej Związku Polaków Andrzej Poczobut.

Związkowiec poinformował przebywających w Mińsku przedstawicieli Parlamentu Europejskiego o nowych groźbach ze strony białoruskich władz. Według jego wiedzy, kierownicy większości zakładów w Iwieńcu dostali nieoficjalne polecenie, aby zwalniali z pracy wszystkich Polaków, którzy podpiszą się pod listem w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu. Budynek należący do nieuznawanego przez władze Związku Polaków został kilka dni temu przejęty siłą przez milicję.

W rozmowie z szefem unijnego zespołu do spraw Białorusi Jackiem Protasiewiczem Poczobut powiedział, że Polacy mieszkający na Białorusi oczekują od Komisji i Parlamentu Europejskiego apelu do Aleksandra Łukaszenki, aby ten zaprzestał łamania praw mniejszości narodowych. Zdaniem działacza polonijnego, Wspólnota powinna wysłać jasny sygnał do Mińska, że współpraca z Brukselą zależy od zaprzestania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem białoruskie MSZ twierdzi, że nic nie wie o jakichkolwiek represjach wobec Związku Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.