Facebook Google+ Twitter

Białoruś pozbywa się uranu

Podczas szczytu OBWE w Astanie, Stany Zjednoczone doszły do porozumienia z Białorusią w sprawie oddania przez reżim Łukaszenki składów wzbogaconego uranu, który Białoruś odziedziczyła po ZSRR.

Do porozumienia doszło po rozmowie amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton i białoruskiego MSZ Siarhieja Martynaua podczas pierwszego od jedenastu lat szczytu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, który rozpoczął się dzisiaj w stolicy Kazachstanu. Białoruś zdeklarowała się usunąć ze swojego terytorium cały skład wzbogaconego uranu, zaś Stany Zjednoczone zaoferowały Mińskowi "techniczną i finansową pomoc" w celu pozbycia się radioaktywnego paliwa.

Według ekspertów, Białoruś posiada od 90 do 370 kilogramów wysoko wzbogaconego uranu. Sprawa pozbycia się tych rezerw była przedmiotem długich i twardych negocjacji między rządami Obamy i Łukaszenki. Dla Waszyngtonu ich sukces jest kolejnym krokiem na drodze do "świata bezatomowego", który jest jednym z celów polityki zagranicznej Obamy. W kwietniu tego roku, na oddanie swoich zapasów uranu zdecydowała się Ukraina.

Przy okazji wizyty Hillary Clinton w Kazachstanie, nie ominęły jej także kolejne niezręczności związane z przeciekami depesz z amerykańskich ambasad. Jedna z depesz poświęcona była bowiem ekscentrycznemu stylowi życia kazachskich elit politycznych. Można tam przeczytać na przykład o prywatnym koncercie Eltona Johna zorganizowanym na urodziny zięcia prezydenta Nazarbajewa, o fatalnym jedzeniu, jakie oferuje kazachski sekretarz stanu w swojej rezydencji, lub o popularnym wśród ministrów odpoczynku "w dobrym i sprawdzonym stylu homo sovieticus", czyli "upijaniu się do nieprzytomności". Amerykańska sekretarz stanu na konferencji prasowej po raz kolejny potępiła sprawców przecieku, jednak obecni na konferencji dziennikarze i politycy podkreślali, że wieści o hulankach polityków to w Kazachstanie nic nowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.