Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Rocznica wypuszczenia więźniów politycznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-16 20:18

16 sierpnia 2008 roku po ponad dwóch latach więzienia wyszedł na wolność więzień polityczny białoruskich władz Aleksander Kazulin.

W następnych dniach z kolonii karnych wypuszczono kolejnych więźniów politycznych: Sierhieja Parsiukiewicza i Andreja Kima. Władze w Mińsku tym samym dały znak Unii Europejskiej, że są gotowe do prowadzenia dialogu i chcą aby zaprzestano izolowania Białorusi na arenie międzynarodowej.

Kazulin, Kim i Parsiukiewicz po roku od tamtych wydarzeń twierdzą, że w ich kraju nic się nie zmieniło. Władze znalazły nowych więźniów politycznych, nadal łamane są prawa człowieka i tłumione wolności obywatelskie. Byli więźniowie polityczni uważają, że - oficjalny Mińsk obiecuje Brukseli reformy demokratyczne, ale obietnice nie są realizowane.

Innego zdania są niezależni eksperci, którzy twierdzą, że - Białoruś otworzyła się na współpracę z Zachodem i nic nie zatrzyma już tego procesu. Kontakty Mińska z Brukselą sprzyjają rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, które przygotowuje się do wolnych wyborów prezydenckich.

Eksperci twierdzą, że tylko stanowcza i konsekwentna polityka krajów Wspólnoty może doprowadzić do rzeczywistych przemian na Białorusi. W ich opinii - nawet jeśli Unia jest zbyt łatwowierna i liberalna wobec Aleksandra Łukaszenki to i tak kontakty Białorusinów z sąsiadami mają wymiar edukacyjny, który przyniesie zmiany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.