Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Ropa płynie, a porozumienia ciągle nie ma

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-04 20:10

Mimo że od kilku dni Mińsk nie może porozumieć się z Moskwą w sprawie cen dostaw rosyjskiej ropy, surowiec dostarczany jest do białoruskich rafinerii.

Zarówno strona białoruska, jak i rosyjska potwierdzają również, że paliwo bez problemów płynie tranzytem przez Białoruś do odbiorców w krajach Europy Zachodniej. Negocjacje prowadzone między oboma krajami zakończyły się 31 grudnia fiaskiem.

Mińsk oskarżył Rosję o wywieranie bezprecedensowych nacisków, a Moskwa w odpowiedzi wprowadziła 100-procentową stawkę na dostawy ropy dla Białorusi.

Rozdrażnieni Białorusini rozważają możliwość podniesienia opłat tranzytowych za przesył ropy na Zachód i grożą wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej energii elektrycznej do Kaliningradu. Prowadzone przez kolejne cztery dni rozmowy również dziś nie przyniosły rezultatów.

Mińsk upiera się przy cenach preferencyjnych, natomiast Moskwa chce, aby Białoruś za ropę, która jest przerabiana i sprzedawana za granicę, płaciła po cenach komercyjnych. Zdenerwowany sytuacją szef rosyjskiego rządu Władimir Putin polecił swoim ministrom jak najszybciej zakończyć negocjacje z Białorusinami.

- Mam nadzieję, że rozmowy będą zakończone w najbliższym czasie uwzględniając nasze wspólne interesy i rosyjskie prawo - polecił Putin wicepremierowi Igorowi Siczinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.