Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Rosja chce nas szantażować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-02 22:46

Urzędnicy z Mińska uważają, że Moskwa posługując się szantażem chce przejąć udziały w białoruskich firmach.

Zdenerwowanie wśród białoruskich urzędników wywołało wystąpienie rosyjskiego ministra energetyki Siergieja Szmatki, który zapowiedział, że Białoruś zachowa ulgi na dostawy ropy pod warunkiem dopuszczenia rosyjskiego kapitału do realizacji projektów rozbudowy infrastruktury związanej z przemysłem naftowym.

Agencja Interfax cytuje białoruskich urzędników, którzy twierdzą, że wypowiedź rosyjskiego ministra to szantaż, który należy rozumieć wprost: "Oddacie za bezcen swoją firmę, będziecie dalej dostawać taniej ropę". Łagodził ten ton białoruski wiceminister energetyki Anatolij Fiłonow twierdząc, że to jedynie zaproszenie do dialogu ze strony Rosji.

Rosja i Białoruś do tej pory nie podpisały porozumienia o zasadach dostaw rosyjskiej ropy. Od kilku tygodni z podpisaniem zwleka Moskwa. Niezależni eksperci uważają, że Rosja wprost upomniała się o udziały w białoruskim koncernie "Naftan". To nie pierwsza tego typu propozycja Moskwy w stosunku do Mińska.

Niedawno białoruski premier Siergiej Sidorski poinformował, że rosyjskie koncerny naftowe "Łukoil" i "Rosneft" chcą uczestniczyć w procesie prywatyzacji białoruskiego przedsiębiorstwa "Naftan-Polimir".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.