Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Rotacja we władzy

Trwa bitwa o władzę na Białorusi - w ubiegłym tygodniu miała miejsce zmiana kierownictwa KGB. Rosyjska gazeta "Kommiersant" spekuluje o ewentualnej zmianie premiera.

Na Białorusi krążą najróżniejsze wersje dotyczące zmian w KGB, tym bardziej, że pod kierownictwem Sciapana Sucharenki bezpieka radziła sobie wyśmienicie. Niedawno pracownicy KGB pobili szefa Biura Kontroli Państwowej - niektórzy oceniają to jako prowokację - doprowadziło to do dymisji Sucharenki. Jako inną możliwą przyczynę jego dymisji, podaje się kontakty Sucharenki w Rosji, których mógł obawiać sie Łukaszenko. Po pewnym czasie pojawiły się pogłoski, że były szef KGB został aresztowany wraz ze swym zastępcą, jednak okazało się to plotką. Rozpowszechniła ją strona „Biełorusskij Partizan”, tworzona przez rosyjskiego dziennikarza Pawła Szeremieta. Serwis już wielokrotnie podawał nieprawdziwe informacje o najwyższych białoruskich dostojnikach: podał newsy o 4 aresztach Siwakowa, 3 dymisjach Szejmana i naznaczeniu Naumowa premierem. Wczoraj „BP” zawiadomił, iż według źródeł w białoruskim MSW, możliwe jest połączenie tego resortu z KGB i utworzenie Departamentu Bezpieki Narodowej.

Następcą Sucharenki został Jury Żadobin, były szef służby bezpieki prezydenta. Tu warto zwrócić uwagę, że byli kierownicy ochrony prezydenta dostają najważniejsze miejsca we władzy: kierownika KGB, szefa administracji prezydenta lub ministra spraw wewnętrznych. Warto zaznaczyć, kto kieruje ochroną Łukaszenki. To przeważnie ludzie nie urodzeni w Białorusi, a często dorastający poza jej granicami. Ochrona prezydenta, składająca się przeważnie z obcokrajowców, staje się więc kuźnią najwyższych kadrów kierowniczych.

Przewodniczący opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej - Anatol Liabiedźka jest przekonany, że nominacje na ważne stanowiska są zależne od personalnego oddania prezydentowi. Sam Łukaszenka, komentując zmiany powiedział, że nie wybrał Żadobina, bo jest wielkim profesjonalistą, ale dlatego, że zaprowadzi w KGB porządek. Zdaniem Łukaszenki właśnie tego brakuje w bezpiece. Wcześniej białoruski lider próbował tworzyć różne struktury siłowe - wprowadzał między innymi konkurencję taką, jak za Stalina - kiedy jeden kontroluje drugiego i donosi na niego. - Teraz prezydent będzie tworzył jedną megastrukturę w oparciu o syna Wiktora - podejrzewa Liabiedźka.

Ta informacja, komentowana przez długi czas w białoruskim internecie, zaćmiła większość zmian przeprowadzonych 23 lipca. A były to zmiany głównie ekonomiczne: zmieniono kierownictwo „Biełtransgazu”, „Białoruskiej Naftowej Kompanii”, „Białpaliwgazu”, „Białazu” i innych strategicznych rosyjskich przedsiębiorstw. Prezydent Białorusi zapewnił, że sytuacja przemysłu naftowym znajduje się pod jego osobistą kontrolą. Niewielkie zmiany nastąpiły, również we władzach wojewódzkich.

Wszystko odbywa się w czasie burzliwych rozmów, między: „Białtransgazem” i „Gazpromem” o zwrot długu szacowanego na około 400-500 mln dolarów. Ta kwota, to wynik ulgowej sprzedaży gazu w pierwszej połowie 2007 r. Białoruś usiłuje odroczyć spłatę długu. Właśnie w trakcie rozmów szef „Biełtransgazu” dowiedział się o swej dymisji. Długi można by pokryć pieniędzmi, które przekazał „Gazprom” za pakiet akcji „Białtransgazu”.
Również „Biełtransgaz” mógłby samodzielnie pokryć długi ze swojego budżetu, ponieważ na Białorusi handlował gazem po cenie rynkowej.

W tym samym czasie, Białoruś usiłuje pozyskać od Rosji kredyt bezprocentowy na 2 mld dolarów. Propozycją Rosji jest jednak stworzenie dokładnego planu wykorzystania kredytu i prywatyzacja białoruskich przedsiębiorstw. Odkładając zapłatę za gaz, władze Białorusi z pewnością chcą pokazać, że nie mają pieniędzy i potrzebują kredytu.

A co się tyczy zapowiadanej dymisji premiera Siarhieja Sidorskaha, to ostatnie zmiany są mu raczej na rękę. Pochodzi bowiem z obwodu homelskiego, a pracowała tam większość nowych kierowników. Wszystkie te nieoczekiwane zmiany wywołały szeroką dyskusję w białoruskim segmencie internetu, a nawet lekką anarchię. Wszyscy czekają, co będzie dalej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.