Facebook Google+ Twitter

Białoruś. Rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta

W Grodnie rozpoczął się proces polonijnego działacza i współpracownika Gazety Wyborczej. Andrzej Poczobut oskarżony jest o zniesławienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Andrzej Poczobut oskarżony jest o znieważenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki / Fot. BelSHARP/GNU Licencja Wolnej DokumentacjiAndrzej Poczobut został zatrzymany 6 kwietnia 2011 roku i przewieziony do aresztu w Grodnie. Dziennikarz czekał na rozpoczęcie procesu ponad dwa miesiące. Oskarżony jest o zniesławienie białoruskiego prezydenta w internecie oraz w ośmiu artykułach dla "Gazety Wyborczej". Jego proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Do sali rozpraw nie wpuszczono też konsula RP.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, która apeluje o uwolnienie swojego współpracownika, zarzuty wobec dziennikarza są bardzo ogólnikowe. Andrzej Poczobut, który od lat stoi po stronie białoruskiej opozycji dba o to, by w swoich artykułach nie dać władzom pretekstu do oskarżeń. Jak się okazuje, za znieważenie prezydenta uznano nawet tekst, w którym Poczobut nie wspomniał o Łukaszence. Dziennikarz oskarżany jest nie tylko o znieważenie prezydenta, co zagrożone jest karą dwóch lat więzienia, ale też o oszczerstwa wobec Łukaszenki. Sąd może skazać Poczobuta nawet na cztery lata pozbawienia wolności.

W dniu rozpoczęcia procesu milicja zatrzymała też przyjaciół i współpracowników Andrzeja Poczobuta z nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi. Zatrzymana została m.in. szefowa Związku Andżelika Orechwo i jej mąż Igor Bancer. Oboje mieli uczestniczyć w procesie dziennikarza.

Andrzej Poczobut nie przyznaje się do winy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ktoś Ci zabrania zabrać szynkę i ziemniaki po czym pojechać z nimi gdzie tylko chcesz? Niech zgadnę - po dwukrotnym przekroczeniu w ciągu tygodnia granicy zostałeś zatrzymany bo przekroczyłeś limit wyjazdów? Jakbyśmy byli teraz na Białorusi albo w PRL, to wszyscy ludzie krytykujący prezydenta siedzieli by już czekając na wyrok.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbych
  • Zbych
  • 14.06.2011 19:16

Gdzie Ty widzisz tę wielką wolność,a na Białorusi to ich wyłącznie sprawa,a nawiedzeni z pod Pałacu Prezydenckiego już zawędrowali na Białoruś i tam wyją noszą obrazki,jeszcze mało wstydu na całym globie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i gdzie są wszyscy komentatorzy krzyczący wielkim głosem o prześladowaniach opozycji i cenzurze w Polsce? Jak mają do czynienia z nimi naprawdę, to nie mają nic do powiedzenia?
Niestety Białoruś ostatnio już nawet nie tyle zatrzymała się w rozwoju, co po prostu cofa do czasów ZSRR. Warto sobie porównać to co się dzieje u nich z tym co mamy u nas i zobaczyć jak wiele wolności sobie załatwiliśmy i to bez żadnej wojny domowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.