Facebook Google+ Twitter

Białoruś. Rozstrzelano skazanych za zamach w mińskim metrze

Dźmitry Kanawałau i Uładzisłau Kawaliou zostali skazani 30 listopada 2011 r. na śmierć za przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze, do którego doszło 11 kwietnia 2011 r. Zginęło wówczas 15 osób, a 387 zostało rannych.

 / Fot. EPA/TATYANA ZENKOVICHMatka drugiego z wymienionych dowiedziała się o wykonaniu wyroku śmierci na synu z zawiadomienia wysłanego przez z Sąd Najwyższy 16 marca. O tym, że stracono także Kanawałaua, media poinformowały w sobotę, po wiadomości białoruskiego serwisu Tut.by.

Kanawałaua uznano za winnego przygotowania i podłożenia ładunku wybuchowego, a Kawalioua skazano za współudział i zatajenie informacji o zamachu. Matka Kawalioua prosiła Łukaszenkę o odroczenie egzekucji o rok. Miała nadzieję, że w tym czasie ONZ rozpatrzy wniosek o interwencję, skierowany do Komitetu Praw Człowieka.

Od początku mówiono, że proces obu Białorusinów był nierzetelny, ostatni sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka NISEPI wykazał, że więcej Białorusinów (43,3 proc.) nie wierzy w winę skazanych, niż w nią wierzy (37 proc.)

Ciała zabitych zostaną pochowane w bezimiennym grobie, o jego położeniu rodziny nigdy się nie dowiedzą.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

 WALESA SBEK NOCNA ZMIANA
  • WALESA SBEK NOCNA ZMIANA
  • 02.04.2012 01:30

KOMUNORUSKI tuSSkoagent NIEMIECKI WALESA AGENT ZYDOWSKOSOWIECKI //TAKI SAM JAK CI ZYDOKOMUNISCI CO MORDOWALI STRZALEM W TYL GLOWY TYSIACE POLSKICH LUDZI W KATYNIU KATYNIU //GOLGOTA POLSKI KATYN // I NASTEPNI AGENCI SOWIECCY KWASNY ZYD MILER KOMUCH MICHNIK BANDYTA ZLODZIEJ //JARUZEL BANDYTA ZLODZIEJE TO WSZYSCY Z PO.. KRADNA ILE SIE DA JUZ SIE WZIELI ZA LUDZI /// TO SA TRORYSCI Z NOCNEJ ZMIANY USMIERCILI JUZ NIE RAZ POLSKE I JEJ NAROD //I DZIALAJA DALEJ Z WIELKA SZYBKOSCIA ABY DOKLADNIE WSZYSTKICH POLAKOW OKRASC DOKLADNIE // POZNIEJ TYLKO TRZECI KATYN BO CZLOWIEK BEZ PIENIEDZY I NADZIEJI JEST POSLUSZNY BANDYCKIM NAKAZOM Z WARSZAWY A PODRODZE ILE TO MY MAMY ZDRAJCOW OCZYWISCIE DO POMOCY PO. TAK SIE BUDZIMY BARDZO POMALU ALE WIEZE W NASZ NAROD I PATRIOTYZM POLSKIEGO CHLOPA !!!!!! NIECH NAM DOPOMOZE BOG DOBRY!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
BOLEK TY ZDRAJCO POLSKI
  • BOLEK TY ZDRAJCO POLSKI
  • 02.04.2012 01:20

15 OSOB I KARA SMIERCI // NO JAK WINNIEN TO JEST OKY ///NIECH MI WYTLUMACZY KTOS JAKA KARA JEST ZA ZABICIE 100 OSOB POD SMOLENSKIEM????? NAGRODA /MIEJSCE PREZYDENTA MORDERCY PRLu.DRUGI MORDERCA TUssK SZWAB ZLODZIEJ I MORDERCA I CHODZI I JESZCZE CHCE RZADZIC ZE SWOJA MAFIA Z PO //TO DOPIERO SPRAWIEDLIWOSC NASZYCH CZASOW // A MY POLACY SIEDZIMY CICHO I MYSLIMY MOZE SIE BANDYTA ZMIENI NA LEPRZEGO BANDZIORA I ZAMORDUJE NASTEPNYM RAZEM 500 LUDZI !!!!!! CZEKAMY POLSZE OSIELKI!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 20.03.2012 16:02

faktycznie białoruś mało mnie nie obchodzi państwo o żadnym znaczeniu dla uni i polski ukraina to rozrachunek z przeszłością cos jak katyń... a najbardziej to mnie interesuje DEUTSchland bo z nimi mamy najistotniejsza dla naszej gospodarki wymiana to dla nas żyć albo umrzeć i największy nasz sąsiad i rozrachunek z przeszłośćią mamy wyjasniony i załatwiony...no i współpraca wojskowa w ramach NATO z niemcami...jak to można sie pogodzić!! brawo tusk i sikorski!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr
  • Piotr
  • 20.03.2012 12:07

Jędruś  z Patelmitrzem pewnie są tu nasłani z Ambasady Białorusi,że takie zachwyty na temat Łukaszenki i jego kryminalnych metod wypisują i jeszcze chwalą. Ale Łukaszenka już jest przegrany. Wiadomo,co za taki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz
  • Tadeusz
  • 20.03.2012 12:00

Po upadku reżimu Łukaszenki i Komuny,niewinne ofiary zostaną zrehabilitowane,tak,jak to było u nas. Grobów ich jednak nie odnaleziono.@ Panie puchacz,my tu mówimy o Białorusi a nie o Ukrainie. Piszesz pan nie na temat. Nie zanudzaj pan ludzi swoimi obsesjami o Ukrainie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.03.2012 11:31

panie tadeuszu widze ze ma pan luki historyczne i nie wie ze UPA to byli zbrodniarze którzy w niewyobrażalny sposób zakatowali dziesiatki tysięcy polakow na wołoszczyżnie...i ten juszczenko były nakarmił ukraincow bzdurami...a nasi przymykali oko a panu poprzednia władza na ukrainie sie podobała ...pewnie..nawet prezydent kaczynski wtulił uszy w tym temacie i nie pojechał na wołoszcyzne o czym głosno mówił ks. zalewski..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz
  • Tadeusz
  • 19.03.2012 11:11

Panie puchacz,skąd pan wie,co było na tym monitoringu w mińskim metrze? Dlaczego się pan nigdy nie nauczył polskiej ortografii? Coś źle z pana wiedzą ogólną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.03.2012 08:30

ja juz pisałem ze dla niektórych ani zapis montoringu {białoruś} ani DNA{anglia] ani Swiadkowie nic nie znaczy bo mają w głowach zakodowane przekonania ... a rządżący na ukrainie .teraz czy za juszczenki który zaczął ere gloryfikacji bandytów z UPA

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz
  • Tadeusz
  • 19.03.2012 03:08

A skąd wiecie wy,obrońcy kary śmierci,że to właśnie ci dwaj tą bombę podłożyli.Nikt tego nie widział przecież. To jest na Białorusi,tam życie człowieka się nie liczy ani to czy jest winny,czy też nie. Trzeba było znaleźć winnych.Więc postanowili,że to będą ci dwaj.Tam człowiekowi wszystko mogą udowodnić i skazać go na śmierć,po to aby zastraszyć ludzi. Zrobili to po to aby ludzie bali się władzy na Białorusi.Do tego są zdolni także rządzący na Ukrainie i w Rosji. To oni wydają wyroki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 18.03.2012 21:09

problem kary śmierci... za wyjątkowo okrutne i masowe morderstwa jak np w tym wypadku kara śmierci powinna być przywrócona,... bo inaczej nie ma równowagi między złym czynem a karą i tu nie ma co ględzić o humanitaryżmie wobiec zbrodniarzy... taki demaniuk rzeznik z ukrainy powinien być dawno rozstrzelany i wielu innych a nie zeby w luksusie dożywali sędziwego wieku...to kpina z sprawiedliwości..