Facebook Google+ Twitter

Białoruś tematem szczytu UE

Na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, zostanie poruszona kwestia ostatnich działań Mińska - m.in. wezwania do opuszczenia kraju przez ambasadorów Polski i UE.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, przywódcy krajów UE mają wyrazić zaniepokojenie pogorszeniem relacji z reżimem Łukaszenki i wezwać ministrów spraw zagranicznych do kontynuowania wywierania nacisku, przez zastosowanie kolejnych sankcji, mających uderzyć w interes jego kluczowych postaci.

We wnioskach ze szczytu ma znaleźć się zapis, iż Rada Europejska wyraża obawy, co do kondycji relacji z Białorusią, jak i sytuacji wewnątrz kraju i popiera działania Rady UE (złożonej z ministrów spraw zagranicznych) wycelowane w prominentnych członków dyktatury Łukaszenki. Chodzi m.in. o poszerzenie listy osób z zakazem wjazdu na terytorium państw członkowskich i zamrożenie aktywów finansowych ulokowanych w zachodnich bankach.

Temat Białorusi nie miał być poruszany, lecz po wtorkowym wezwaniu przez Mińsk ambasadorów Polski i UE do opuszczenia granic kraju, jak również wycofaniu w geście solidarności swoich przedstawicieli przez pozostałe państwa członkowskie, zapadła decyzja o jego podjęciu w czasie zaplanowanego na ten czwartek i piątek szczytu UE

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.