Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Tranzyt prądu utajniony

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-01 18:21

Białoruś porozumiała się z Rosją w sprawie tranzytu rosyjskiej energii elektrycznej do Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Szczegóły porozumienia zostały utajnione.

Negocjacje trwały ponad miesiąc i były jednym z elementów nacisku Mińska na Moskwę podczas rozmów dotyczących ustalania warunków dostaw rosyjskiej ropy dla białoruskich petrochemii.

Koncern ''Biełenergo" na początku stycznia zagroził Rosjanom przerwaniem tranzytu energii elektrycznej do obwodu kaliningradzkiego oraz dla odbiorców na Litwie i Łotwie. Umowa została podpisana dopiero wtedy, gdy Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie warunków dostaw ropy.

Żadna ze stron nie ujawniła szczegółów kontraktu zasłaniając się tajemnicą handlową. Eksperci niezależnego portalu Karta-97 twierdzą, że przepływ rosyjskiego prądu przez Białoruś zwiększy się w 2010 roku około 10-krotnie w stosunku do 2009 roku.

Według nich, kontrakt został tak sformułowany, że Mińsk zyska dodatkowe wpływy do budżetu państwa, a rosyjskie koncerny energetyczne nie będą musiały płacić wygórowanych stawek. Opłaty tranzytowe za przepływ energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej są jednym z głównych źródeł dochodu białoruskiego sektora energetycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.