Facebook Google+ Twitter

Białoruś - urzeczywistnienie marzeń poety?

Niedawno w Gdańsku odsłonięto kamień poświęcony białoruskiemu wieszczowi Jance Kupali. Tymczasem na Białorusi może dojść do usunięcia jego sztuki „Tutejsi” z Teatru Narodowego noszącego jego imię.

Z okazji 125-letniego jubileuszu poety prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział, iż „dzisiejsza Białoruś to urzeczywistnienie marzeń Kupały”. Jednocześnie białoruska gazeta „Salidarnaść” donosi, iż 5 lipca mógł się odbyć ostatni pokaz kultowego spektaklu „Tutejsi”. Władze od dawna z niechęcią patrzyły na sztukę, która, choć napisana w 1922 r. nie straciła w białoruskich realiach aktualności do dziś.Końcowa scena spektaklu, w której ukazuje się "niebezpieczna" flaga. Zdjęcie z http://www.gazetaby.com/ / Fot. Anastasia Zelenkova

Tragikomedia „Tutejsi” znikała już z mińskiej sceny kilka lat temu, tłumaczono wówczas, że dekoracje potrzebują odnowienia. A i teraz wystawiana jest rzadko, mniej więcej dwa razy w roku. Zawsze jednak zbiera pełną salę, a pojawiająca się w końcowej scenie biało-czerwono-biała flaga witana jest niebezpiecznymi dla władzy okrzykami: „Żyvie Biełaruś!” (Niech żyje Białoruś!). Na rzekomo ostatnim przedstawieniu aktorzy byli wzywani na scenę 5 razy i zostali wprost obrzuceni kwiatami. Przed teatrem kręciło się też sporo ludzi gotowych kupić deficytowe bilety nawet w potrójnej cenie. Były osoby, próbujące trafić na „Tutejszych” z biletem od innej sztuki.

Bez względu na popularność, może jednak dojść do likwidacji spektaklu, jeżeli tylko zechcą tego władze. Wcześniej, w celu uniknięcia tego losu, administracja teatru często prosiła ludzi o powstrzymywanie się od wykrzykiwania niebezpiecznych haseł i przynoszenia do teatru biało-czerwono-białych flag. Oczywiście, zawsze byli ludzie, którzy nie słuchali.

Kupała jest dla dzisiejszego reżimu niebezpieczny, gdyż nie zdołał przyjąć rewolucji komunistycznej, zawsze stał na straży białoruskiej idei narodowej i prawdopodobnie został zamordowany przez NKWD w Moskwie. A jak wiadomo Łukaszenka jest ideologicznym spadkobiercą Związku Radzieckiego. Utwory Kupały są aktualne do dziś, a porównania pomiędzy negatywnymi bohaterami „Tutejszych” a przedstawicielami białoruskich władz nasuwają się same.

Ciekawe, czy po jakimś czasie nie zamkną kolejnego przedstawienia Kupały, w którym po replice: „Baćka się powiesił”, następują nieprzypadkowe owacje. Przecież „baćką” potocznie nazywa się prezydenta.

Zobacz relację Ewy Kowalskiej z odsłonięcia pomnika Janki Kupały w Gdańsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.07.2007 10:11

(+) Bardzo ciekawy artykul o realiach w malo znanym mi kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) O tym, że Kupała jest niebezpieczny dla obecnych władz RB przekonałam się ostatnio w Gdańsku.
Podczas uroczystości nie było ANI JEDNEJ oficjalnej flagi Białorusi !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.