Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Władze Mińska chcą przerobić kościół na hotel

W Mińsku trwa rekonstrukcja. Dziwna rekonstrukcja. Władze chcą zamienić na hotel zabytkowy klasztor bernardynów z kościołem św. Józefa, odebrany Kościołowi jeszcze w 1863 roku. O zwrot świątyni wierni białoruskiej stolicy walczą już od piętnastu lat.

Według planów „Mińskprojektu”, klasztor ma się stać częścią kompleksu hotelowego na 160 miejsc, z parkingiem i Fot: Kanstancin Szastouski, www.radzima.orgbasenem. Postanowieniem przewodniczącego rady miasta Michaiła Paułava z 25 maja 2006 roku przydzielono na ten cel 1,4 mln rubli. O kulturowo-edukacyjnym wykorzystaniu pomnika architektury XVII-XVIII w. nie było mowy, a o zwrocie budynku Kościołowi katolickiemu - tym bardziej.

Całą prz
ecznicę ma zająć współczesny gmach z betonu i szkła, co naruszy autentyczny wygląd murów . Białoruska gazeta "Nasza Niwa" informuje, iż w środku znajdą się sklepy, restauracje, kręgielnia, bilard, basen z sauną, fitness, salon fryzjerski, solarium i     salon kosmetyczny. Przewidziany jest nawet kort tenisowy. A na piątym piętrze będzie prezydencki apa rtament.

Władz chyba nie interesuje, że jest to
  pomnik architektury epoki baroku. Z najdujący się obok cmentarz z XVII wieku zniszczono jeszcze w 2002 roku, podczas budowy restauracji. W poklasztornym budynku znajdowały się do niedawna prokuratura i komendantura wojskowa. Dziś funkcjonuje tam Państwowe Archiwum Dokumentacji Naukowo-technicznej i Państwowe Archiwum - Muzeum Literatury i Sztuki. Kierownictwo kościoła białoruskiego jeszcze dwa lata temu zwracało się do władz z prośbą o zwrot świątyni i klasztoru. Żadnej decyzji jednak dotąd nie ogłoszono, a parafianie różnych mińskich kościołów wciąż modlą się na progu byłego klasztoru bernardynów.

Jeszcze niedawno niszczono historyczne oblicze Grodna, d
zisiaj tak niszczy się Mińsk. Wszyscy pamiętają remont w centrum Grodna, w wyniku którego miasto straciło dużą część swej historycznej tkanki. Wtedy to archeologów dopuszczono do badań w miesiąc od rozpoczęcia prac i niektóre znaleziska badacze musieli wyrywać z ziemi wprost spod gąsiennic spychaczy.

O planach wyprowadzenia transportu ze Starego Miasta władze też już zapomniały - rok temu jeszcze poszerzyły ulicę Batorego, a jesienią zaczęto wyburzanie domów w dzielnicy Nowy Świat, powstałej w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. Prościej widać zburzyć niż gruntownie wyremontować. W wypadku byłego klasztoru bernardynów jest możliwe, że "rekonstrukcję" da się powstrzymać, gdyż chodzi nie tylko o pomnik architektuty, ale i o kościół. A świeży jeszcze przykład zwycięskiej walki mińskich protestantów i grodzieńskich katolików, którzy niedawno obronili swoje prawa do świątyń, napawa nadzieją. Towarzystwo Białoruskiej Szkoły im. Franciszka Skaryny” i Rzymsko-katolicka Wspólnota Świętego Józefa rozpoczęły już zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Łukaszenki z prośbą o zwrot wiernym budynków. Akcję tę pobłogosławił biskup mińsko-mohylewskiej archidiecezji Antoni Dziemianko. Zbiórka podpisów odbywa się po mszach w kościołach Mińska.

 

 

     


 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

"+". Data 1863 wszystko mówi o okolicznościach przejęcia kościoła. I to nie "mentalność ludzi wschodu" - jak pisze zx- kieruje teraz mieszkańcami Mińska, ale zupełnie naturalne dążenie do ochrony swojej tradycji; niezależnie czy to wschód, czy zachód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

e......lepszy hotel moim zdaniem niż władze miały by go zniszczyć bezpowrotnie bo po łukaszence to mozna sie wszystkiego spadziewać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Badania ratownicze na Białorusi. To dopiero jazda. I u nas czasem wyrywa się zabytki spod kopary. Ale tam to inna kategoria.

Jak byliśmy z żoną w Odessie, to widzieliśmy taki symboliczny spadek po czasach komuny: dawna synagoga właśnie odzyskiwała swoją historyczną funkcję, ale na podłodze były jeszcze wciąż widoczne linie boiska do koszykówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótko: gratuluję. Ważny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki wszystkim za ciepłe przyjęcie:)

2 zx świątynię odebrano po powstaniu Kalinowskiego, bo w jej podziemiach chronili się powstańcy. I z carskich czasów było tam archiwum. A kościół, gdyby został przekazany kościołowi, z pewnością by nie niszczał. A rozmieszczenie Wydziału Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w klasztorze też nie jest najgorszą ideą. Co do przykładu Gliwic, to my z pewnością nie będziemy siedzieć cicho, gdy będą rujnować zabytki (w przeciwnym wypadku nie napisałbym tego artykułu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mi się wydaje, rzeczą naistotniejszą (i wyraźnie tu opisaną) są starania ludzi o odzyskanie tego kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z artykułu wynika,że obiekt nie pełni od półtora wieku funkcji kościoła. Więc to nie jest "straszna komuna", tylko ktoś juz wcześniej zdecydował , że nie będzie tam świątyni. To chyba taka mentalność ludzi wschodu i nie ma co obruszać się teraz o to,że chcą to przebudować. Ok, powinni zachować wygląd, szkło+beton nie bardzo pasuje.Powinni to zostawić żeby niszczało? A ile to u nas takich kwiatków? Wiem,że w Gliwicach np parę lat temu prezydent pomógł unicestwić zabytkowy most i do dziś cisza o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksy, jestes cennym narybkiem. WItamy i gratuluje świetnego debiutu! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe i dobrze napisane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.