Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Wschodnie Partnerstwo to ciekawy pomysł, ale dziękujemy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-09 15:46

Minister spraw zagranicznych Białorusi Siergiej Martynow wysoko ocenił projekt Wschodniego Partnerstwa przygotowany przez Unię Europejską. Polityk zaznaczył jednak, że jego kraj nie rozważa w najbliższej perspektywie ubiegania się o członkostwo w Unii.

W wywiadzie dla pierwszego programu państwowej telewizji Martynow podkreślił, że Białoruś nie prosi wspólnoty o pomoc, ale tylko zgłasza chęć współpracy w tych dziedzinach, które są w kręgu zainteresowań zarówno Mińska, jak i Brukseli. Minister wskazał na współpracę w zakresie ochrony granic, walki z przestępczością zorganizowaną, ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.

Szef białoruskiej dyplomacji poinformował, że współpraca Białorusi z Unią Europejską weszła w nowy wymiar. Zdaniem Siergieja Martynowa stosunki Mińska z Brukselą charakteryzuje pragmatyzm i wzajemny szacunek.

Białoruski dyplomata uważa, że wkrótce zostaną osiągnięte porozumienia związane z wymianą handlową, tranzytem, odprawami celnymi i ruchem bezwizowym.

Siergiej Martynow ujawnił, że w ramach Wschodniego Partnerstwa rozważana jest możliwość budowy autostrady łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Szef białoruskiej dyplomacji przyznał, że jego kraj oczekuje zaproszenia do udziału w unijnym szczycie poświęconym wschodniej polityce Unii Europejskiej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.