Facebook Google+ Twitter

Białoruscy dziennikarze protestują przeciwko zmianie prawa prasowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-25 10:14

Pod hasłem „Godzina Milczenia" zamierzają protestować niezależni białoruscy dziennikarze. Akcja ma związek z uchwalonym przez parlament nowym prawem prasowym. Według Białoruskiego Związku Dziennikarzy, nowe prawo jest bardzo restrykcyjne i daje władzy nieograniczoną kontrole nad mediami.


Prace nad nowym prawem prasowym trwały w parlamencie zaledwie dwa tygodnie. Wczoraj deputowani przyjęli dokument w drugim czytaniu. Ustawa zaostrza odpowiedzialność dziennikarzy za publikacje „mogące szkodzić interesom państwa" i oddaje władzy pełną kontrolę nad mediami internetowymi.

Białoruski Związek Dziennikarzy apeluje do wszystkich, którzy publikują w Internecie o umieszczenie na swoich stronach czarnego baneru jako symbolu żałoby po „pogrzebanej w białoruskim parlamencie wolności słowa". Uczestnicy protestu zamierzają również między godz. 12 i 13 nie odnawiać swoich stron internetowych i nie wprowadzać nowych informacji. Niezależni eksperci twierdzą, że wejście nowego prawa prasowego w życie faktycznie zniszczy niezależne, białoruskie media.

Obecnie na Białorusi prawie nie ma już niezależnej prasy. Nieliczne wydawnictwa mają utrudniony dostęp do czytelników. Niezależni dziennikarze najczęściej publikują w Internecie. Najwięcej kontrowersji budzi obowiązek rejestrowania stron internetowych i portali oraz prawo do blokowania „nieprawomyślnych" mediów internetowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.