Facebook Google+ Twitter

Białoruscy uczeni przeciw budowie elektrowni atomowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-22 13:16

W Mińsku grupa naukowców powołała ruch o nazwie „Za bezatomową Białoruś". To nie pierwsza taka inicjatywa w tym kraju. Opozycja planuje przeprowadzenie „Czarnobylskiego marszu" pod hasłami „Stop dla budowy elektrowni jądrowej". Tymczasem białoruskie władze chcą w ciągu najbliższych lat wybudować dwa reaktory atomowe.

Inicjatorzy powołania ruchu „Za bezatomową Białoruś" zapowiadają podjęcie szerokiej akcji informacyjnej. - Trzeba przemówić wszystkim urzędnikom do rozumu - uważa lider ruchu, profesor Igor Fieduszin. Białoruscy naukowcy wystosowali również apel do kolegów na całym świecie, w którym przypominają, że to właśnie ich kraj najbardziej ucierpiał w wyniku awarii reaktorów w Czarnobylu.

- Jesteśmy przeciwni rozmieszczaniu na terenie republiki broni jądrowej, budowie elektrowni atomowych i składowaniu odpadów radioaktywnych - deklarują uczeni.
Tymczasem już w styczniu na najwyższych szczeblach władz w Mińsku zapadły decyzje o budowie elektrowni. Według prezydenta Aleksandra Łukaszenki, elektrownia jądrowa ochroni Białoruś przed kryzysem energetycznym. Przeciwko budowie elektrowni jest białoruska opozycja, która 26 kwietnia zamierza zorganizować pokojowe marsze protestacyjne.

jastrzębski/jędras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.