Facebook Google+ Twitter

Białorusini obchodzą Noc Kupały

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-06 13:05

Zgodnie z wielowiekową tradycją na brzegach jezior i rzek zapłoną ogniska, a młode kobiety będą puszczać na wodę wianki, licząc że wyłowi je przyszły mąż. W Polsce i większości krajów słowiańskich Sobótki obchodzone są w wigilie imienin świętego Jana Chrzciciela z 23 na 24 czerwca. Na Białorusi przyjęło się, że „kupałowe święto" przypada z 6 na 7 lipca.

Białorusini są przywiązani do Nocy Kupały. Organizują towarzyskie spotkania, imprezy folklorystyczne, a nawet nocne poszukiwania kwiatu paproci. Według legendy - kwiat paproci tego, kto go odnalazł obdarowywał: bogactwami, mądrością i szczęściem. Dzisiejszego wieczora Białorusini będą skakać przez ogień wierząc, że jego płomień oczyszcza z grzechów i wzmacnia zdrowie. Nie zabraknie również spływów łódkami i puszczania wianków.

Dla białoruskiej młodzieży święto to okazja do dobrej zabawy. Dorośli uważają, że w ten sposób udaje się przekazywać z pokolenia na pokolenie słowiańskie tradycje i chociaż na chwilę zainteresować „komputerową młodzież" historią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.