Facebook Google+ Twitter

Białorusini świętują 600-lecie Puszczy Białowieskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-03 18:01

Białorusini świętują dziś 600-lecie Puszczy Białowieskiej, którą nazywają swoim „skarbem narodowym". Na uroczystości do Białowieskiego Parku Narodowego przyjechali goście z: Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy i Łotwy.

Według historyków we wrześniu 1409 roku król Polski Władysław Jagiełło uznał Puszczę Białowieską za prywatne i chronione tereny królewskie. Jagiełło zabronił polowań i wyrębu drzew. Wszystko co dawała Puszcza należało do dworu i miało wyżywić armię.

Od tamtej pory Białowieża jest obszarem chronionym, na którym znalazły schronienie liczne gatunki zwierząt i roślin. Po polskiej stronie granicy znajduje się około 62-ch tysięcy hektarów lasu a po białoruskiej 167-dem tysięcy hektarów. Białorusini w jubileuszowym dla Puszczy roku wydali kilka milionów dolarów na budowę nowych dróg, hoteli i restauracji. Białowieża ma być nie tylko miejscem przyciągającym turystów, ale również międzynarodową wizytówką Białorusi.

Prezydent Aleksander Łukaszenka goszcząc dziś w Puszczy Białowieskiej zapowiedział, że nie zezwoli na jakiekolwiek inwestycje na terenie Parku Narodowego a we wszystkich wsiach w promieniu 250 kilometrów od Parku biznesmeni, którzy będą chcieli zainwestować w turystykę otrzymają ulgi podatkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.