Facebook Google+ Twitter

Białoruska opozycja oburzona, że Łukaszenka jedzie na szczyt UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-29 20:17

Część białoruskiej opozycji jest oburzona zaproszeniem przez Unię Europejską Aleksandra Łukaszenki na szczyt do Pragi. Decyzję o zaproszeniu białoruskiego prezydenta podjęli w sobotę ministrowie spraw zagranicznych państw wspólnoty.

7 maja w Pradze zostanie zainaugurowany projekt Partnerstwa Wschodniego, do udziału w którym zaproszono: Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę i Białoruś. Znany białoruski opozycjonista i reżyser Nikołaj Halezin stwierdził, że Unia Europejska swoją decyzją zaprzedała ideały wolności i demokracji.

Według Stanisława Szuszkiewicza, byłego przewodniczącego białoruskiego parlamentu, zaproszenie Łukaszenki do Pragi utwierdzi represyjny charakter jego władzy. Szuszkiewicz powiedział, że wizyta białoruskiego prezydenta na unijnym szczycie zostanie wykorzystana propagandowo dla podtrzymania dyktatury w kraju. Zdaniem polityka opozycji, władze w Mińsku przedstawią spotkania Łukaszenki z unijnymi politykami jako dowód tego, że Europa akceptuje model jego rządzenia.

Z kolei, według Aleksandra Milinkiewicza, z ruchu „O Wolność", z Łukaszenką czy bez Unia Europejska musi drobnymi krokami zbliżać się do białoruskiego społeczeństwa. Milinkiewicz w kontaktach z Brukselą upatruje szansy na utrzymanie niezależności Białorusi od Rosji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.