Facebook Google+ Twitter

Białoruski ksiądz "cennym agentem bezpieki"?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-06 19:34

Białoruska prokuratura nie zgodziła się przesłuchać proboszcza z miejscowości Mosar w diecezji witebskiej. Według białoruskich mediów, o przesłuchanie księdza Józefa Bułki wnioskowała litewska prokuratura.

Litwini zarzucają Bułce doprowadzenie do śmierci co najmniej 56 osób. Według litewskich prokuratorów - ksiądz pracujący obecnie na Białorusi miał donosić sowieckim władzom na partyzantów. Według agencji Interfax, Bułka zostanie zatrzymany, gdy tylko przekroczy granice Białorusi.

Józef Bułka pod litewskim nazwiskiem Jouzas Bulkas w latach 1951 - 54 likwidował litewskie podziemie niepodległościowe. Według śledczych zabijał sam, albo wydawał partyzantów sowieckim władzom.

Uważano go za cennego agenta bezpieki. W latach 80. Józef Bułka wyjechał do Polski i we Włocławku przyjął święcenia kapłańskie z rąk nieżyjącego już biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej Romana Andrzejewskiego. Dlaczego na księdza został wyświęcony ktoś kto nie ukończył seminarium i dlaczego odbyło się to w tajemnicy wiedział tylko nieżyjący biskup.

83-letni ksiądz powiedział agencji Interfax, że „nikogo nie zabijał i miesza się go do polityki". Bułka za swoją walkę z alkoholizmem otrzymał medal od prezydenta Łukaszenki a w jego parafii stanął pierwszy na Białorusi pomnik Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.