Facebook Google+ Twitter

Białostoccy gimnazjaliści w finale Odysei Umysłu

Gimnazjaliści Społecznego Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku zwyciężyli w regionalnych eliminacjach międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Na ogólnopolski finał pojadą do Gdańska.

 / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss stoOdyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
- Naszym celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek - piszą organizatorzy przedsięwzięcia na stronie www.odyseja.org - Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.
Etapy regionalne konkursu odbywają się w sześciu ośrodkach w kraju od 28 lutego do 14 marca. Podlasie, należące do regionu Warszawa ma już ten etap za sobą. Wzięło w nim udział kilka podlaskich szkół, w tym dwie siedmioosobowe drużyny z SG nr 8 STO. Odyseusze z Fabrycznej przygotowywali się do eliminacji od października pod okiem specjalnie przeszkolonych nauczycieli – trenerów. Spędzali razem kilka godzin dziennie. Układali piosenki i choreografię, tworzyli scenografię.
- Każda z drużyn musiała przygotować przedstawienie na jeden z pięciu tzw. tematów długoterminowych - nasze drużyny wybrały tematy: „Gra z Puszką Pandory” i „ Jak w Starym Kinie” – opowiada Agata Ratkiewicz, trenerka z SG nr 8 STO. - Oprócz przedstawienia, drużyny musiały wykazać się kreatywnością rozwiązując tzw. zadania spontaniczne, które okazały się naszą mocną stroną.

W sumie w eliminacjach regionalnych w Warszawie wzięło udział 71 drużyn w różnych kategoriach wiekowych.
- Wysoko punktowane w przedstawieniu było wykorzystanie materiałów do dekoracji z tzw. recyklingu, a właśnie takich materiałów używaliśmy - dodaje Bernarda Trofimczuk, trenerka drugiej białostockiej drużyny. - Obu naszym drużynom udało się przejść do finału co jest ogromnym sukcesem.
Taka forma współpracy szczególnie podoba się młodzieży, bo różni się znacznie od standardowych lekcji.
- Odyseja Umysłu zmieniła nas na lepsze – mówi Natalia Olszewska, pierwszoklasistka. – Nauczyliśmy się, jak efektywnie pracować w grupie i dobrze organizować czas. W czasie podróży do Warszawy nie myśleliśmy o czekającym nas stresie. Żartowaliśmy, rozmawialiśmy i wiedzieliśmy, że bez względu na wynik będziemy z siebie dumni.
Jak podkreślają uczestnicy - eliminacjom towarzyszyło dużo śmiechu i dobrej zabawy.
- Emocji było mnóstwo, ale warto było – dodaje Natalia Popko. – Nigdy nie zapomnę chwili, gdy ogłoszono wyniki.
- To była prawdziwa euforia, bo byliśmy pierwszą grupą z naszej szkoły, która dostała się do finałów ogólnopolskich - wspomina Piotr Klauza. - Odyseja Umysłu jest genialna, pozwoliła nam spojrzeć na naukę z innej strony. Pierwszy raz miałem szczerą ochotę pójść do szkoły.
Ogólnopolski finał konkursu odbędzie się pod koniec marca w Gdańsku. Teraz drużyny dopracowują swoje dotychczasowe zadania, uwzględniając uwagi warszawskich sędziów i z tymi samymi przedstawieniami wystąpią w finale. Zwycięzcy tego etapu wezmą udział w światowych eliminacjach w USA.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.