Facebook Google+ Twitter

Białoszewski 44 w warszawskim Teatrze Studio

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Teatr Studio w Warszawie zaprosi na koncert "Białoszewski 44" oparty na fragmentach "Pamiętnika z powstania warszawskiego" w reżyserii Jerzego Bielunasa.

Kinga Preis, Adam Nowak i Mateusz Pośpieszalski w koncercie na podstawie Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. / Fot. Marek Grotowski, Teatr Muzyczny CapitolAutor scenariusza i reżyser, Jerzy Bielunas już pięć lat temu wraz ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu stworzył spektakl oparty na fragmentach tego jednego z najbardziej znanych utworów Mirona Białoszewskiego. Wtedy muzykę do przedstawienia skomponował Mateusz Pośpieszalski. Podobnie jest i w tym przypadku. Koncert "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" jest przeniesieniem na deski Teatru Studio widowiska, które miało premierę podczas tegorocznego, 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie okazało się wielkim sukcesem artystycznym.

Recenzentka "Gazety Wyborczej", Magda Piekarska pisała o tym wydarzeniu artystycznym: "Dla opisania okaleczonej Warszawy Białoszewski używa zdań świadomie kalekich, o zmiennym, rwanym rytmie. Pospieszalskiemu udało się z kolei dla tego chaosu, serwowanego ze sceny w kolejnych odsłonach (euforia towarzysząca początkom powstania, bombardowania, noce w schronach, podziemne szpitale, fortepianowy koncert w kawiarni przy akompaniamencie dudniącej kanonady, powstańcze modlitwy, podróż kanałami, obraz zburzonej Warszawy), znaleźć trafny muzyczny wyraz. To dzięki niemu ta opowieść ma tak wielowątkową, imponującą muzyczną strukturę, w której współbrzmią i nawiązania do polifonicznej fugi, i modlitewne litanie, i popowe, jazzowe czy rockowe brzmienia".

Podobnie jak we Wrocławiu, także w warszawskim Teatrze Studio głównymi wykonawcami będą: Kinga Preis, Adam Nowak z zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz Mateusz Pośpieszalski, którym towarzyszyć będzie zespół muzyczny i chór pod kierunkiem kompozytora. Koncert zostanie zagrany 1 i 2 sierpnia 2014 roku o godzinie 19 na Dużej Scenie Teatru Studio w Warszawie. Bilety są już w sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dla zainteresowanych zwiastun koncertu : https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=682851065130911&id=100002180720252&notif_t=close_friend_activity

Komentarz został ukrytyrozwiń

Utalentowany kompozytor potrafi tworzyć obrazowo i czasami "przenieść" słuchacza w sam środek toczącej się walki. Jestem bardzo ciekawa wrażeń podczas tego koncertu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.