Facebook Google+ Twitter

Białowieskie żubry online

Latem na stronie Lasów Państwowych można było oglądać transmisję online z gniazda bielików. Ptaki doczekały się potomstwa i w połowie sierpnia opuściły gniazdo. 27 grudnia ruszył nowy projekt - białowieskie żubry na żywo.

Żubr (Bison bonasus) / Fot. Pełnik (cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons)Po sukcesie transmisji z gniazda bielików Lasy Państwowe postanowiły uruchomić kolejny projekt online. Tym razem ma on pozwolić na odkrywanie tajemnic lasu zimą poprzez podglądanie największych ssaków Polski - żubrów.

Kamera znajduje się na terenie Nadleśnictwa Browsk. Ulokowano ją na polanie, na której leśnicy dokarmiają żubry.

"Najłatwiej jest obserwować je właśnie zimą, gdy skupiają się w większe grupy wędrujące w poszukiwaniu pokarmu. Potrafimy odróżnić poszczególne zwierzęta i tym samym stada. W tym roku najbardziej charakterystyczne jest jedno z nich, z malutkim żubrem, który późno przyszedł na świat" - powiedział dla serwisu lasy.gov.pl Bogusław Dawidziuk, leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.

Oprócz żubrów częstymi gośćmi polany są także jelenie, sarny, zające, kuny, sójki, dzwońce i trznadle. Niebawem leśnicy mają postawić w zasięgu kamery karmik dla ptaków, aby skrzydlaci mieszkańcy lasu na stałe zagościli na wizji. Zdarza się również tak, że zwierzęta idące do brogu są atakowane przez wilki. Jednak jak podkreślił Bogusław Dawidziuk - bez powodzenia.

Nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Marek Matecki, koordynator projektu z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych powiedział, że trudności tkwią w ograniczonej przepustowości łącza w miejscu tak oddalonym od dużych miast. Jednak dzięki doświadczeniu zyskanemu przy realizacji projektu Bieliki Online obecnie oferowana jest lepsza jakość obrazu. Dodatkowo kamerę można zdalnie obracać i przybliżać obraz.

Transmisja dostępna jest na stronie www.lasy.gov.pl i ma być realizowana do połowy marca.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Fajna sprawa, ciekawe czy Żubry do kamerki też najlepiej będą podchodziły nocą ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamerka już działa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety dzisiaj na stronie Lasów Państwowych pojawił się komunikat, że kamera uległa awarii - "Nasza ekipa techniczna już działa, aby jak najszybciej przywrócić obraz"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.