Facebook Google+ Twitter

Białowieża i Mazury niech zachwycą świat

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-26 10:48

Jeziora Mazurskie i Puszcza Białowieska znalazły się na liście kandydatów w światowym plebiscycie na 7 nowych cudów świata.

O jego wyniku zdecydują internauci, dlatego samorządy na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu już się głowią, jak zmobilizować mieszkańców do głosowania. Politycy Platformy chcą, by do kampanii włączył się rząd.

Jest o co walczyć, bo wygrana gwarantuje ogromne zyski z turystyki. Przekonali się o tym zwycięzcy konkursu na 7 najpiękniejszych budowli świata. Dzięki plebiscytowi jordańską Petrę odwiedziło ponad 60 proc. turystów więcej, podniebne miasto Inków Machu Picchu - aż ponad 70 proc.

Mazury i Puszcza Białowieska konkurują jednak z takimi perłami przyrody jak wodospad Niagara, jezioro Bajkał, amazońska puszcza, Wielki Kanion, Kilimandżaro, Mount Everest, Mont Blanc czy wyspy Galapagos. I choć wyniki ogólnoświatowej zabawy zostaną podane dopiero w 2011 r., to kluczowe dla szans obu polskich cudów będą najbliższe miesiące.

Konkurs organizuje szwajcarska fundacja New 7 Wonders. Na początku stycznia uruchomiła stronę internetową www.new7wonders.com, na której można oddać głos. Wystarczy się zarejestrować i wybrać swoje typy spośród 261 nominowanych miejsc.

Głosowanie zostanie zamknięte już 7 lipca, a do następnej fazy przejdzie tylko 77 kandydatów z najwyższą liczbą głosów. Potem eksperci pod przewodnictwem byłego dyrektora UNESCO prof. Federico Mayor Zargozy'ego wytypują 21 najpiękniejszych miejsc. A od 21 lipca wśród nich internauci wybiorą 7 cudów.

Dziś spotkanie na temat konkursu organizuje marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. - Informację o plebiscycie chcemy umieścić na wszystkich portalach samorządowych w regionie, o banery z zachętą do głosowania poprosimy właścicieli prywatnych stron - mówi rzecznik marszałka Robert Szewczyk.

Całość artykułu przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.