Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11536 miejsce

''Biały krzyż'' - ku pamięci walczących o niepodległość [Wideo]

Pierwsza była ''Bogurodzica'', która zagrzewała rycerzy polskich pod Grunwaldem. Później powstało wiele pieśni patriotycznych, które dodawały otuchy, animuszu, a nade wszystko wlewały w serca miłość do ojczyzny.

 / Fot. YouTubePieśni nawiązywały do wydarzeń historycznych, którymi naród polski mógłby obdzielić wiele innych. Powstawały, kiedy byliśmy pod zaborami, podczas
wojen światowych, a później w czasach PRL-u. Szczególnie za komuny ich twórcy mieli utrudnione zadanie, gdyż funkcjonowała cenzura. Mimo to, kreatywność artystów zwyciężała i stąd mamy tak wspaniałe pieśni, jak ''Żeby Polska była Polską'' Jana Pietrzaka, czy ''Mury'' Kaczmarskiego. Obaj, uznani za bardów ''Solidarności'' stworzyli ponadczasowe dzieła, które zna nawet młodsze pokolenie.

A czy młode pokolenie pamięta utwór polskiego Johna Lennona, pt. ''Biały Krzyż''? Bo tak nazywano Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela i wokalistę Czerwonych Gitar. Ta przepiękna piosenka patriotyczna powstała w 1968 r. Autorem słów jest Janusz Kondratowicz.

Tytułowy biały krzyż, to skromny drewniany krzyż z brzozy, który oznaczał mogiły poległych żołnierzy, często bezimiennych partyzantów. Piosenka wyraża pamięć o wszystkich, którzy walczyli, nie wskazując ich przynależności narodowej. Ta uniwersalność stanowi jej ponadczasowość, ale wówczas pozwoliła Klenczonowi uniknąć komunistycznej cenzury. Piosenka szybko zyskała wielką popularność, czego owocem była nagroda Ministra Kultury i Sztuki na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Znamienne jest to, że Krzysztof Klenczon zadedykował utwór swojemu ojcu, który był żołnierzem Armii Krajowej. W 1946 r. aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa siedział aż 10 lat w więzieniu. Po wyjściu ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem, ale i tak spędzał wiele czasu z synem na rozmowach o patriotyzmie. A Krzysztof, odwdzięczył mu się najpiękniej, jak potrafił.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Według moich informacji to nie jest cover. Kaczmarski ponoć sie tylko wzorował na tym utworze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.