Facebook Google+ Twitter

Białystok: Koniec z bazarem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-03 10:10

Bazar w centrum Białegostoku był od lat 90. Od środy jest tam pusto. Owoce, warzywa, jajka, bielizna, ubrania, podróbki, stare gazety, płyty oraz alkohole i papierosy bez akcyzy. Te wszystkie i inne produkty mogli kupić białostoczanie w centrum miasta. Do 1 października.

Projekt Galerii Jagiellonia / Fot. Materiał promocyjny Irlandzkiej Grupy InwestycyjnejSportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia, która na stadionie przy ul. Jurowieckiej prowadziła bazar ostatecznie zwinęła interes. Handlujący w obskurnych budkach i prowizorycznych stoiskach musieli się pogodzić z utratą pracy. Jagiellonia targowisko chce zamienić w galerię handlową. Plany były ogłoszone kilka lat temu. Jednak ciągłe rzucanie kłód pod nogi inwestorowi przeciągnęło całą inwestycję w czasie. Wkrótce rozpocznie się wyburzanie hali sportowej i stadionu gdzie znajdował się bazar.

Jak to z bazarem było

Od lat 90. w centrum miasta na dwóch działkach (5 hektarów) znajdowały się dwa bazary, które działały obok siebie. Jeden prowadzony był przez Sportową Spółkę Akcyjną Jagiellonię, drugi przez miasto. Na obu były obskurne budy, stoliki osłonięte foliowym dachem. Do całości wypada dodać smród ryb i zgniłych odpadków. Wszystko co nie sprzedawało się za dnia lądowało do okolicznych śmietników. To tworzyło "wizytówkę" miasta. Kilka lat temu pojawiły się pierwsze plany likwidacji bazaru i przeniesienie go w inne miejsce. Jagiellonia, która prowadzi drużynę piłkarską, chciała stworzyć stałe źródło finansowania w postaci galerii handlowej na swojej części bazaru. Sprawa do wykonania wydawała się prosta. Jak pokazało życie - plany stały się koszmarem. Ówczesny prezydent miasta Ryszard Tur, który słynął z długiego niepodejmowania decyzji w każdej kontrowersyjnej kwestii w tym wypadku nie postąpił inaczej. Jagiellonia, która była użytkownikiem wieczystym jednej działki chciała wykupić od miasta teren, który dożywotnio zajmuje oraz Plac Inwalidów Wojennych, czyli działkę obok, gdzie znajdował się drugi bazar. Następnie oba targowiska miała zrównać z ziemią i wybudować ogromną galerię handlową. Kupcy z działki miejskiej natychmiast zaczęli protestować i proponować miastu, że wyremontują bazar i doprowadzą do porządku. Z kolei handlujący na działce Jagiellonii nie mogli nic, bo o ich losie decydowała spółka akcyjna. Białystok był podzielony na zwolenników likwidacji bazaru, jak i na przeciwników. Podobnie myśli prezydenta Ryszarda Tura. Zarówno wodził za nos inwestora, jak i kupców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

a... to przepraszam i pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

pudło AnnoMotreanu! współcierpie z babciami. to był mój ulubiony bazar, każda wyprawa była jak przygoda, odkrywanie nieznanego. wolę ryneczki, rzeczy używane, podróbki, towar z przemytu niż zakupy w wielkich, sterylnie wysprzątanych galeriach z supermodnymi ciuchami znanych na calym świecie firm czy hipermarketach, z których nie wiem jak wyjść. wolę wioskę niż globalną wioskę. rynki , bazarki mają klimat, żal mi, że na moich oczach odchodzi niepowtarzalny klimat na rzecz 3xM.
[*]
pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzetelnie napisany artykuł, obiektywizm zachowany. (+)

Mimblasta, wyczuwam w Twoim komentarzu pogardę dla "staruszek". Bardzo nieładnie. Dla wielu ludzi było to jedyne miejsce w którym mogli kupić produkty w niższych cenach, dla nich likwidacja "ryneczku" moze być swoistą tragedią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

śliczne zdjęcie w profilu autora, redakcja musi być zachwycona ;)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

widziałam dziś babcie stojące z siatkami pod Rossmanem, biedulki nie będą miały teraz gdzie beretow z antentkami wystawić, przeiwtrzyć płaszcze o zapachu naftaliny, kupić ciastka z dziurką na wszelki wypadek jakby wnusio przyszedł odwiedzić... żegnaj ryneczku, żegnaj ruska wódko, żegnaj alejko śledziem pachnąca...
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.