Facebook Google+ Twitter

Białystok: Magia radia w muzem

Co to jest Detefon, jak wyglądały pierwsze polskie radioodbiorniki produkowane po wojnie i przedwojenny sprzęt grający – między innymi tego można dowiedzieć się, zaglądając do Muzeum Historycznego przy ulicy Warszawskiej 37 w Białymstoku.

Magia radia – pod taką nazwą w sobotni wieczór w gmachu muzeum otwarto wystawę prezentującą kolekcję zabytkowego sprzętu radiowego zebranego przez pracowników Polskiego Radia Białystok w ramach akcji pt. Ofiaruj nam kawałek historii. Na apel białostockich radiowców słuchacze rozgłośni przynosili wydobyte z piwnic, szaf i strychów urządzenia – niektóre nawet sprawne – mające już dzisiaj wartość historyczną, prezentujące rozwój techniki radiowej na przestrzeni lat.

W kolekcji znalazły się pierwsze produkowane w Polsce przedwojenne odbiorniki detektorowe Detefon, niemieckie Telefunkeny, brytyjskie Philipsy czy czeskie Tesle. Jednak najwięcej jest polskich lampowych odbiorników produkowanych po II wojnie światowej: popularnych w latach 50. i 60. Pionierów, Mazurów czy Polonezów produkcji dzierżoniowskiej Diory. Oprócz sprzętu lampowego są też odbiorniki zbudowane na bazie tranzystorów, jak na przykład Szarotka – pierwsze polskie przenośne radio produkowane w Warszawie, w słynnych Zakładach Radiowych im. Kasprzaka.

Wszystkie urządzenia stoją w muzeum w sali udekorowanej rekwizytami z czasów młodości naszych babć i przenoszą nas w epokę gdy radioodbiorniki grały „na lampach”. Warto wybrać się z dziećmi, by pokazać im jak wyglądało radio kilkadziesiąt lat temu lub rodzicami czy dziadkami, by przywołać ich wspomnienia. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak. Zgadza się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale... Czy zdjęcie kolegi nie jest robione we Wrocławiu? Te w profilu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.