Facebook Google+ Twitter

Białystok: Otwarte Centrum Zamenhofa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-21 18:43

W Białymstoku otwarto Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Uroczystość poprzedziła 94. Światowy Kongres Esperanto, który rozpoczyna się w sobotę.

W Centrum można ogladać multimedialną wystawę "Białystok młodego Zamenhofa". Jej współautor, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski zapewnia, że to nie jest typowa muzealna ekspozycja. Wystawa zabiera gości na spacer ulicami XIX-wiecznego Białegostoku. Ściany pokryte są ogromnymi zdjęciami, w

pomieszczeniach znajdziemy też stare krzesła, kufry, zegary, z głośników słyszymy opowieść o życiu Ludwika Zamenhofa. Na wystawie umieszczono też tablice ze słówkami w języku esperanto, przetłumaczone na polski i angielski.

"Białystok młodego Zamenhofa" to wystawa stała, ale przygotowano też ekspozycje czasowe: "Esperanckie ekslibrisy i koronki" z pracowni JózefaGolca oraz "Esperanto na polskich znaczkach pocztowych" ze zbiorów Mieczysława Marczaka.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa to nie tylko wystawy, to również miejsce spotkań z dużą salą konferencyjną. Białostoccy esperantyści starali się o jego utworzenie już od wielu lat.

W tym roku Światowy Kongres Esperanto odbędzie się właśnie w Białymstoku. Rozpoczyna się w najbliższą sobotę. Na spotkanie przyjedzie 2 tysiące uczestników z 61 państw. Kongresowi towarzyszyć też będą imprezy otwarte dla wszystkich - koncerty, spektakle i wystawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.