Facebook Google+ Twitter

Białystok: Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-15 13:58

W Białymstoku odbędzie się dziś pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. Pierwszy taki pogrzeb odbył się w Warszawie w 2005 roku.

Fundacja Nazaret propaguje tę ideę w kolejnych miastach w Polsce, by pomóc tym rodzicom, które chcą godnie pochować swoje dzieci. ,,Jest hańbą, że do tej pory w Polsce ciała dzieci pali się razem ze śmieciami" - podkreśla Maria Bienkiewicz z Fundacji Nazaret, która zorganizowała tę uroczystość. Pogrzeb zostanie poprzedzony Mszą św. w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Pochowane zostaną zarówno dzieci oczekiwane przez swoich rodziców, które urodziły się przedwcześnie, jak i zmarłe w wyniku aborcji.

Ciała dzieci, które będą pochowane na białostockim cmentarzu na Dojlidach zostały uratowane przed spaleniem w spalarni śmieci po półtorarocznych negocjacjach ze szpitalami. Szpitale często odmawiają wydania ciała dziecka, a przez to rodzice nie mogą się z nim ani pożegnać, ani pochować. Nie mogąc w prawidłowy sposób przeżyć żałoby, długo nie mogą sobie poradzić ze skutkami utraty dziecka.

Od 20 stycznia 2007 r., kiedy weszło w życie stosowne rozporządzenie, rodzice dzieci, które zmarły w łonach matek, mogą je godnie pochować bez względu na to, jak długo trwała ciąża. W ciągu 48 godzin rodzice mogą wystąpić o wydanie zwłok swojego dziecka zmarłego przed narodzeniem. Mają także prawo otrzymać kartę zgonu dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.