Facebook Google+ Twitter

Białystok: Rozpoczynają się "Dni bez wokand"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 08:41

Będzie można załatwić sprawy w sądzie, ale większość rozpraw została odwołana. Białostoccy sędziowie włączają się do ogólnokrajowego protestu określanego jako "Dni bez wokandy". Potrwa on od dziś do piątku.

W Białymstoku dotyczy to Sądu Rejonowego, w Sądzie Okręgowym procesów nie odwołano. Podczas dni bez wokandy sędziowie przychodzą do pracy, ale nie prowadzą rozpraw ani posiedzeń. Podkreślają, że protest nie jest skierowany przeciwko społeczeństwu, dlatego odbędą się te procesy, których nie dało się przełożyć. Można też załatwić sprawy związane np. z księgami wieczystymi. Dodatkowo na dziś w białostockim sądzie zaplanowano symulację rozprawy. Studenci wcielą się w rolę sędziego, prokuratora oraz oskarżonych i świadków.

Sędziowie walczą o godne wynagrodzenia i lepsze warunki pracy. Teraz sędzia sądu rejonowego zarabia miesięcznie niecałe 5 tys. zł brutto. Nie może też podejmować dodatkowej pracy. Minister Sprawiedliwości obiecuje im tysiąc złotych podwyżki od nowego roku, ale protestujący przypominają, że nie jest to jeszcze oficjalna decyzja, a poza tym to wciąż za mało. Sędziowie innych krajów Unii Europejskiej zarabiają nawet kilka razy więcej od nich. Protestujący domagają się ponadto pilnego uregulowania sytuacji asesorów, którzy po zmianie przepisów od 6 maja przyszłego roku stracą
możliwość orzekania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.