Facebook Google+ Twitter

Białystok: Rytualne zniszczenie piaskowej mandali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-02 20:56

Buddyjscy mnisi ceremonialnie zniszczyli w Białymstoku mandalę, którą usypywali przez miniony tydzień. Mnisi, którzy przybyli do miasta z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto, usypali mandalę w intencji pokoju.

Mandala z kolorowego piasku to rodzaj diagramu, będącego symbolicznym obrazem świata, kosmicznych sił i porządku. Jej niszczenie to symbol ciągłej zmiany i przemijania.

Mandala powstawała w Hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Przez tydzień każdy mógł się przyglądać, jak z kolorowego piasku wyłaniają się drobne wzory. Nad mandalą pracowało czterech mnichów po dziesięć godzin dziennie. Posługiwali się specjalnym narzędziem w kształcie stożkowatej rurki.

Na dzisiejszą ceremonię przyszło wielu białostoczan. Zanim mnisi zniszczyli mandalę, modlili się o pokój na świecie. Później jeden z nich przesuwał specjalnym przedmiotem po mandali z czterech stron, od zewnątrz do środka, zamazując wzory.

Każdy mógł zabrać do domu odrobinę kolorowego piasku z mandali. Na koniec mnisi i białostoczanie przeszli nad rzekę Białą i wysypali resztki piasku do wody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.