Facebook Google+ Twitter

Białystok. Uczniowskie warsztaty robótek ręcznych

Na pomysł nietypowych warsztatów wpadli uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej. Uczą rówieśników dziergania, szydełkowania i robienia na drutach.

 / Fot. zss sto / Fot. zss sto / Fot. zss stoZajęcia organizują w ramach własnego projektu społecznego, który zgłosili do ogólnopolskiego programu „Zwolnieni z teorii”; a swoje działania upowszechniają m.in. przez stronę na Facebooku – Szydling. Autorzy to czwórka młodych ludzi – zapaleńców, trzy dziewczyny i chłopak.
- Chcemy zainteresować młodzież robótkami ręcznymi, przekonać ich do tego zajęcia, które może być nie tylko alternatywnym sposobem spędzenia wolnego czasu – mówi jedna z autorek, Aleksandra Rodakowska. - Chcemy pobudzić w rówieśnikach kreatywność, ciekawość i wrażliwość na sztukę. Bo to jest sztuka.
- Mamy nadzieje że nasze warsztaty zainspirują ich do dalszego działania, a może nawet odmienią przyszłość – dodaje Michalina Martysiewicz.
Pierwsze warsztaty z szydlingu odbyły się w gimnazjum i liceum STO przy Fabrycznej, a kolejne w Publicznym Gimnazjum nr 18 przy ul. Magnoliowej. Sesje trwały około trzech godzin.
- Uczestnikom przedstawiliśmy podstawy szydełkowania i robienia na drutach, umiejętności, które są raczej obce dzisiejszej młodzieży – opowiada Urszula Rodakowska. – Bezcenna okazałą się pomoc cudownych, starszych pań, które zaprosiliśmy na zajęcia, a które znają tę sztukę lepiej niż ktokolwiek inny.
- Do działania zmotywowało nas spostrzeżenie, iż coraz mniej osób umie szydełkować – mówi jedyny mężczyzna w zespole, Adam Miszczuk. - A co jak wszyscy "szydlarze" i "dziergacze" wymrą? Nikt nie będzie już nam robił ślicznych sweterków z reniferami lub serwetek pod filiżankę z herbatą.

Młodzieży kibicuje dyrekcja szkoły, która w robótkach ręcznych widzi nie tylko pożyteczne hobby i sposób na relaks.
- To też znakomite ćwiczenie mózgu, tak jak np. kaligrafia- mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS STO. - Przekształcenie myśli w fizycznie sensownie połączone pętelki wymaga od nas uwagi i intelektualnego wysiłku. Taka zabawa może sprawić, że lepiej zadziałają nasze neurony, sprawniej się ze sobą będą komunikować. A im więcej neuronów musi w naszej głowie współpracować przy przetwarzaniu informacji, tym łatwiej wykorzystamy tę umiejętność współpracy przy uczeniu się innych czynności. Zatem zachęcam - szydełkuj, a zaczniesz zdobywać wyższe oceny w szkole!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.