Facebook Google+ Twitter

Białystok: W centrum miasta stoi bazar, bo wojewoda boi się o rzekę

Niedawno wzięliśmy udział w wyborach do samorządu terytorialnego. Jak pokazują wydarzenia z Białegostoku, wpływ naszych reprezentantów na lokalną rzeczywistość może się okazać całkowitą fikcją. Nie mogą nawet wybudować galerii handlowej.

Ulica Jurowiecka, przy której mieści się targowisko i niedoszła galeria. /fot. Piotr Czarny Większość przyjezdnych z niezmierną fascynacją wypowiada się o targowisku w centrum stolicy Podlasia. Tylko tam kupią kiszkę ziemniaczaną, odzież z Azji, spirytus (w wygodnych, foliowych woreczkach) zza wschodniej granicy, albo benzynę – prosto do baku. Gazety regularnie piszą o przemycanych towarach, ale odpowiednie służby zdają się nie dostrzegać problemu.

Plac, na którym tymczasowo (aczkolwiek od kilkunastu już lat) funkcjonuje bazar, jest znakomicie położony – nad rzeką Białą, którą otaczają parki, w sąsiedztwie historycznego centrum miasta. To bardzo zaniedbana okolica, która czeka na uporządkowanie.

Garść faktów


Położenie przyciągnęło inwestorów; zainteresowane budową centrów handlowych w sąsiedztwie placu byłyWidok na bazar z ulicy Sienkiewicza. /fot. Piotr Czarny angielska firma Parkridge i właściciele SSA Jagiellonia, znanej przede wszystkim poprzez działającą w jej ramach sekcję piłki nożnej. Anglicy nie otrzymali pozwolenia na budowę, ich skargę niedawno oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jagiellonia wydawała się być w lepszej sytuacji, ponieważ w sąsiedztwie placu znajdował się jej (używany przez drużynę rezerw) stadion oraz budynki klubowe.

Przepychanki, przekonywania, protesty trwały 2,5 roku. Kibice zorganizowali wielką manifestację, zebrali również ponad 11 tysięcy głosów poparcia. Protestowali kupcy, którzy obawiali się o swoje miejsca pracy; pomysł przeniesienia ich z centrum na peryferyjne targowisko nie wzbudził entuzjazmu, co nie powinno dziwić. Jednak wola większości mieszkańców (wyrażana w sondażach, a naZbliżamy się do doliny rzeki Białej. /fot. Piotr Czarnystępnie w wynikach wyborów) była inna. W końcu na ostatniej sesji minionej kadencji, Rada Miejska zapaliła spółce zielone światło: uchwaliła plan zagospodarowania, który umożliwił budowę galerii handlowej na placu i terenach klubu.

Sprawa stała się argumentem w kampanii wyborczej; przeciwko niej głosował m. in. PiS, który jednak przegrał wybory; stanowisko prezydenta miasta i większość w Radzie zdobyła opozycja. Z planów rządzenia nie pozostało nic, poza władzą wojewody.

Pod koniec listopada wojewoda podlaski Jan Dobrzyński uchylił ustawę. Argumentem była przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem doliny rzeki Białej, którą można podziwiać na fotografiach. Są mocne podstawy, by uznać to za zwykłą wymówkę, gdyż wojewoda jest znany z olbrzymiej niechęci do biznesu i podejrzliwości wobec inwestorów.

Czemu to ma kogoś obchodzić?

Oto ona. Czyż nie piękna? /fot. Piotr Czarny


Dlaczego powinno się rozpatrywać tę sprawę w skali kraju? Zdawałoby się, że rzecz dotyczy niewielkiego miasta w tzw. „Polsce B”, a zatem można ją potraktować jako element folkloru. Otóż nie. W moim odczuciu mamy do czynienia z zaprzeczeniem idei samorządności. Czy odtąd wszystkie uchwały, będące sprzeczne z poglądami rządzącej partii, będą uchylane pod byle pretekstem? Czy wracamy do państwa sterowanego centralnie? Po co w takim razie szliśmy do wyborów? Czy centrum wojewódzkiego miasta to dobre miejsce na zaniedbany, w wielu miejscach brudny, zbudowany w kompletnym chaosie bazar?

Wojewoda na te pytania nie odpowie, ponieważ nagle stał się niedostępny dla lokalnych mediów.
Chcąc skomentować wydarzenie, ciśnie mi się na usta lekko zmieniona maksyma matki Kazimierza Pawlaka: „Prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie!”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może właśnie dlatego warto było powierzyć stery Krzysztofowi Kononowiczowi...
Ciekawy materiał. Plus ode mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesadzają. Niedługo już niczego niebedzie można zrobić :). Ach, to jest urok życia w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.