Facebook Google+ Twitter

Biathlon : Wyśmienity występ Sikory. Zwycięstwo Svendsena

W zawodach z cyklu biahtlonowego Pucharu Świata rozgrywanych w rosyjskim Khanty Mansijsku Tomasz Sikora po wystartowaniu do biegu pościgowego z 19. pozycji zakończył zawody na 2. pozycji. Wygrał będący w świetnej formie Emil Hegle Svendsen.

Tomasz Sikora. / Fot. PAP EPA SERGEI CHIRIKOVDo biegu pościgowego Tomasz Sikora startował z 19. miejsca ze stratą 1 minuty i 29 sekund do zwycięzcy piątkowego sprintu, Ole Einara Bjoerndalena.

Bieg zaczął się po myśli przyszłego następcy Bjoerndalena, rodaka Emila Hegle Svendsena, który po pierwszym strzelaniu był bezbłędny co dało mu możliwość spokojnego biegu. Po pierwszym strzelaniu jego przewaga nad drugim Rosjaninem Andrejem Makoveevem wynosiła 38 sekund. Trzeci po pierwszym strzelaniu był Bjoerndalen, który zaliczył 2 pudła. Sikora wbiegł na strzelnicę jako 17., zaś po fenomenalnym wybiegł na pozycji 14. ze stratą minimalnie przekraczającą 1 minutę i 15 sekund. Ale to był tylko początek pięknego występu naszego najlepszego zawodnika.

Drugie strzelanie to znów popis pana Tomka. Jako pierwszy dobiegł Svendsen ale nie wytrzymał presji ciążącej na nim. Popełnił 2 pudła co zaowocowało zmianą na pozycji lidera. Był nim po 2 strzelaniu faworyt gospodarzy, Makoveev. Na drugiej pozycji przybiegł wspomniany Norweg z bagażem 13,4 sekundy do Sybiraka. Na trzeciej pozycji mimo jednej karnej rundy zameldował się Ole Einar Bjorerndalen ze stratą 29,5 sekundy do prowadzącego. Tomasz Sikora wbiegł na strzelnicę jako 14. a wybiegł jako 9. po kolejnym bezbłędnym a co najważniejsze w tym sporcie szybkim strzelaniu. Wydawało się wtedy, iż Polak ma realne szansę na podium.

Na trzecim strzelaniu znów doszło do totalnego przetasowania. Sikora biegł zdecydowanie i szybko jak za swoich najlepszych lat. Na strzelnicę wbiegł na pozycji 7. Podczas tego strzelania Makoveev skomplikował sobie sytuację jednym pudłem. Koalicja norweska postanowiła wykorzystać ten błąd młodego zawodnika i w efekcie Svendsen objął prowadzenie, zaś Bjoerndalen był 3. Strata między prowadzącą trójką była w granicach 11 sekund. Za tymi zawodnikami ku uciesze polskich kibiców znalazł się Sikora. Przybiegając na 4. pozycji Polak jako jedyny mógł pokrzyżować plany zwycięstwa wszystkim zawodnikom. Znów strzelał szybko i celnie.

Przed ostatnim strzelaniem Polak biegł jak natchniony i ze straty 38,3 sekundy przy wybiegu ze strzelnicy zniwelował to do coraz mniejszych rozmiarów. Mogliśmy się więc z tego powodu mieć obawy co do sił naszego mistrza. Jednak on znów pokazał, że słynne polskie przysłowie "Gdzie dwóch się bije tam 3 korzysta" zawsze popłaca. Gdy dobiegła pierwsza "3" to na stadionie w Khanty Mansijsku było cicho "jak makiem zasiał". Każdy liczył na młodego Makoveeva. On i Svendsen strzelali "łeb w łeb" ale Rosjanin nie wytrzymał presji i spudłował 2 razy. Tyleż samo pudeł uzyskał, mający na swoim koncie 81. zywcięstw w Pucharze Świata, Bjoerndalen. To stworzyło szansę na doskonały wynik Polaka. Wtedy to udźwignął trud i strzelił bez błędu i szybko. Ze stratą 33,9 wyruszył na stratę. Za nim jak "diabeł z pudełka" pojawił się Andreas Birnbacher i tak wyglądała 3. po wybiegnięciu z ostatniej próby strzeleckiej.

Polak ruszył jeszcze w pogoń za Norwegiem, ale nie udało się już niestety zniwelować tej przewagi na tyle by móc myśleć o zwycięstwie. Po pasjonującej walce jaką stoczyli o 3. miesjce Birnbacher i Makoveev większym spokojem i doświadczeniem wykazał się Rosjanin, który wywalczył miejsce za plecami Polaka. Jednak i tak pan Tomek dzisiejszy występ można zaliczyć do super udanych. Dzisiejsze zwycięstwo Svendsena było jego 5. w sezonie, a premierowe w biegu pościgowym.

Sikora dzięki dzisiejszej 2. pozycji awansował na 13. pozycję w Pucharze Świata. Prowadzi w niej Norweg Ole Einar Bjoerndalen. Drugi jest Dimitryi Jaroszenko, zaś trzeci jest dzisiejszy zwycięzca Emil Hegle Svendsen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.