Facebook Google+ Twitter

Biathlonowy Puchar Świata: sukces Tomasza Sikory!

Polak wygrał zawody pucharu świata w Szwedzkim Oestersund. Sikora okazał się najlepszy podczas niedzielnego biegu pościgowego mężczyzn na 12,5 kilometra.

Tomasz Sikora (w środku) na podium, po wygraniu 12,5 km biathlonu zawodów Pucharu Świata w Ostersund. Norweg Ole Einar Bjorndalen był drugi (L) a Norweg Emil Hegle Svendsen, trzeci. / Fot. EPA/ANDERS WIKLUND/SCANPIXDo dzisiejszego biegu Sikora wyruszył z drugiej pozycji wywalczonej w biegu sprinterskim, rozgrywanym w sobotę. Jako ostatni do startu biegu na 12.5 km wystartował zwycięzca sobotniego sprintu, Norweg Emil Hegle Svendsen.

Po pierwszej pętli wyścigu na czele znajdował się w dalszym ciągu Norweg. Jego rodak, słynny Ole Einar Bjoerndalen pomylił się raz na strzelnicy i po pierwszym okrążeniu spadł na szóstą lokatę. Na drugim okrążeniu Tomasz Sikora niestety pomylił się aż dwukrotnie i spadł na szóste miejsce. Bjoerndalen i Svendsen też się jednak na szczęście dla Polaka mylili na strzelnicy (kolejno 2 i 1 pudło), i dzięki temu Sikora ze stratą 23 sek. w dalszym ciągu myślał o dobrej lokacie.

Na trzeciej pętli wszystko ułożyło się po myśli Sikory. Polak biegł fantastycznie, do tego zaliczył bezbłędne strzelanie przy trzeciej próbie. Dotychczas prowadzący w wyścigu Svendsen pomylił się dwukrotnie, co pozwoliło Polakowi wyjść na pierwsze miejsce. Najgroźniejsi rywale Polaka Svendsen i Bjoerndalen z ponad 30 sek. stratą znaleźli się za Sikorą.

Przewaga Polaka utrzymała się do ostatniego strzelania. O wszystkim zadecydować miał ostatni pobyt na strzelnicy. Sikora rozpoczął strzelanie świetnie. Kolejno trafił cztery czarne krążki i gdy wydawało się że zwycięstwo Sikory jest już na wyciągnięcie ręki, ostatni strzał Polak oddał niecelny. Cała sytuacja na stadionie biathlonowym w Oestersund uległa skomplikowaniu. Sikora musiał pokonać dodatkowe 150 metrów podczas karnej rundy. Kilku kolejnych zawodników, w tym Norwegowie strzelali bezbłędnie i o wszystkim miał zadecydować ostatni odcinek trasy dzielący strzelnicę od linii mety. Przewaga Sikory stopniała do zaledwie 6.7 sek. i Svendsen z Bjoerndalenem ruszyli w szaleńczy pościg za Polakiem. Przewaga Sikory malała z każdym metrem i na kilkaset metrów przed metą Bjoerndalen był bardzo blisko. Ostatecznie jednak Tomasz Sikora odparł ataki legendy biathlonu, Bjoerndalena i mógł unieść ręce w górę w geście triumfu, mijając jako pierwszy linię mety.

Zwycięstwo w Oestersund jest dla Sikory piątym triumfem w historii jego startów w zawodach Pucharu Świata. Polak awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, i do zdobycia upragnionej żółtej koszulki lidera Tomaszowi brakuje już niewiele. Znajduje się w świetnej dyspozycji od początku sezonu i miejmy nadzieję że świetne występy z Oestersund będzie kontynuował przez cały sezon.

Wyniki biegu pościgowego na 12,5 km :

1. Tomasz Sikora (Pol) (3 rundy karne) 34:55.59
2. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) (3) 34:58.03
3. Emil Hegle Svendsen (Nor) (3) 35:00.46
4. Michael Greis (Ger) (1) 35:07.76
5. Simon Fourcade (Fra) (2) 35:15.56
6. Halvard Hanevold (Nor) (0) 35:21.64
7. Christoph Stephan (Ger) (1) 35:28.73
8. Alexander Wolf (Ger) (2) 35:29.25
9. Nikolay Kruglov (Rus) (1) 35:30.60
10. Bjoern Ferry (Swe) (1) 35:49.03

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata :

1. Emil Hegle Svendsen (Nor) 156 pkt.
2. Tomasz Sikora (Pol) 143 pkt.
3. Michael Greis (Ger) 130 pkt.
4. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 114 pkt.
5. Alexander Os (Nor) 106 pkt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

super, że ktoś pisze o biatlonie - a Sikora cóż - gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek ma prawie 35 lat, zawsze był w czołówce a tutaj proszę...znowu lepszy od Bjoerndalena:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przemegafantastycznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.