Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11488 miejsce

Biblia - bestseller wszech czasów

Czasy są ciężkie a sprzedaż Biblii, paradoksalnie, wzrasta – relacjonują wydawcy oraz księgarze na całym świecie. Dlaczego? Treści tej świętej księgi mają znaczenie ponadczasowe, zwłaszcza w dobie kryzysu ekonomicznego.

Strona tytułowa Biblii Gdańskiej / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Biblia_Gda%C5%84ska.jpgObserwując losy świata oraz negatywne strony swej własnej działalności ludzie szukają wytłumaczenia bieżącej sytuacji w fundamentach swej wiary. Biblia daję nam odpowiedź, częstokroć w formie alegorycznej, na wiele trapiących nas problemów. Jej teksty dodają nam otuchy niezbędnej w obliczu poczucia niesprawiedliwości i zagrożenia. Biblia dostarcza nam – wreszcie - gotowych wzorców przykładnego postępowania. Tematem jej treści są często grzechy ludzi, grzechy które są częścią życia każdego z nas. Jednakże w Biblii czytamy również, a może przede wszystkim, o nadziei na ostateczne odkupienie oraz doczesną lub wieczną nagrodę.

Biblia jest księgą nadziei, dlatego też w trudnych chwilach ludzie odrzucają często przyziemne czynniki i szukają pomocy u Boga. Pisma Świętego nie czyta się tylko w Kościołach, ale i, coraz częściej, w domu - stąd różnorodność jej odbioru. Kościół już dawno odstąpił od praktyki narzucania własnego zdania w tej kwestii. Osobista interpretacja Biblii to święte prawo każdego wiernego.

Religia jest odkrywana „na nowo”. Przyczyniają się do tego media – w głównej mierze telewizja i prasa. Idąc tym tropem rynek wydawniczy przeżywa swego rodzaju "rewolucję" w zainteresowaniu sferą duchowości człowieka.

Moda na udowadniania istnienia Boga, paradoksalnie, zwiększa sprzedaż Biblii. Zadeklarowani ateiści muszą bowiem, bądź co bądź, odwoływać się do tej świętej księgi aby wyszukać ewentualne argumenty potwierdzające zasadność własnych przekonań. Niezależnie od różnorodności punktów widzenia ludzi zawsze fascynować będzie Biblia, bez znaczenia czy postrzegana jako perła literatury światowej czy też jako święta księga spisana "pod natchnieniem" Ducha Świętego.

Biblia wczorajStrona tytułowa Biblii ks. Wujka / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Biblia_Wujka.jpegNie zapominajmy, że w epoce średniowiecza Biblia była popularna w nie mniejszym stopniu niż obecnie. Z jedną różnicą. Wyłączność na jej czytanie, i co więcej, interpretowanie, mieli jedynie przedstawiciele stanu duchownego (kler świecki i zakonny). Pod koniec XI wieku
chrześcijaństwo po raz kolejny (m.in. po zagrożeniu arabskim i bitwie pod Poitiers rozegranej w 732 roku) zetknęło się z inną religią monoteistyczną - Islamem. Europejczycy zamieszkujący "stary kontynent" w dobie wypraw krzyżowych poczuli się zagrożeni pod względem fizycznym i duchowym - stąd błyskawiczny wzrost popularności Biblii. Masowa histeria przed konfrontacją ze światem muzułmańskim powtórzyła się również w roku 1453 kiedy to Turcy Osmańscy zdobyli Konstantynopol.

Zwróćmy uwagę, że na przełomie dwóch epok: średniowiecza i renesansu, tzw. Biblia Gutenberga była pierwszą książką, którą wydano drukiem. Również reformacja utrwaliła zwyżkową tendencją w czytaniu Biblii głosząc hasła oparcia wiary na świętych tekstach stanowiących fundamenty wiary. Biblię zaczęto wówczas wydawać w językach narodowych, których używania w kontekście głoszenia treści biblijnych oraz sprawowania liturgii zakazał wcześniej Kościół rzymskokatolicki.

W XXI wieku technika dostarcza czytelnikom na całym świecie niespotykanych wcześniej możliwości. Najlepszym przykładem jest zdygitalizowanie najstarszego zachowanego (niemal w całości) egzemplarza Biblii – „Codex Sinaiticus”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Mariusz Orłowski
  • Mariusz Orłowski
  • 29.08.2012 19:30

Czasy, przez ówczesnych, zazwyczaj są uznawane za "ciężkie"; a wielu współczesnych ma zdecydowanie odmienne spojrzenie na Biblię niż autor artykułu - po za tym, że Biblii jest wiele, setki ruchów religijnych mają własne Biblie, zdecydowanie różniące się od siebie, zaś zdecydowana większość ludzkości Biblii tych nie uznaje za święte księgi - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosze opanowac czytanie ze zrozumieniem: "te, ktore swoimi dogmatycznymi prawdami wiary, chca wplywac na dalszy rozwuj nauki"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2009 10:37

Stary Testament jest mniam ;]
Taki życiowy, prawdziwy...nie tknięty ręką nawiedzonych....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2009 10:35

Nie zabijanie ludzi też blokuje rozwój nauki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A, czyli katolicyzmu możemy się dziś doczepić jedynie pod względem badań na embrionach ;]. Buddyzm w takim razie też. Chociaż...
Religia, która z założenia nie pozwala na pewne badania, jest równoważna religii, która "stoi w opozycji do nauki i jej osiągnięć"? Myślałem że chodzi o mieszanie się nauk instytucji reprezentujących jakąś religię do nauk naukowych x]. Tak jak kiedyś ponoć pieprzyli że teoria heliocentryczna jest sprzeczna z Biblią czy coś poprzez negację antropocentryzmu. Dziś takiego czegoś niemal żadne zgromadzenie religijne nie uprawia, z tego co mi wiadomo.

Pozdrawiam ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo inaczej - wszytskie te, ktorych dogmaty blokuja rozwuj nauki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Np. wszystkie te, ktore onegdaj blokowaly np. wiedze na temat ukladu slonecznego, palily ksuiazki a nawet ludzi za gloszenie innej fiolozofi niz "jedyna sluszna", a wsplczensie te, ktore swoimi dogmatycznymi prawdami wiary, chca wplywac na dalszy rozwuj nauki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomirze, coby uniknąć niedomówień - sugerujesz że panteizm nie stoi w opozycji do nauki, tak? Ok, mogę się zgodzić, przy czym pytam Cię o systemy Twoim zdaniem stojące w opozycji do nauki.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno - szczegolnie zapewne ST nastraja optymistycznie... ;) Tomku - idee panteizmu głosiło wiele ruchów religijnych: m.in. średniowieczni amalrycjanie i begardzi. Wspolcześnie np. cześć rodzimowierstwa słowiańskiego jest silnie nacechowana panteizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.