Facebook Google+ Twitter

Biblia. Czy wszystko zostało już odkryte?

Księga, której treść zachowała się przez tysiąclecia. Opisująca wydarzenia, które jedni poddają w wątpliwość, dla innych zaś stanowią źródło wiary. Czy poznaliśmy już wszystkie tajemnice jednej z najbardziej znanych ksiąg świata?

Dokumentacja publiczna / Fot. Plate X. The S.S. Teacher's Edition: The Holy Bible. New York: Henry Frowde, Publisher to the University of Oxford, 1896Wiele wydarzeń począwszy od czasów Abrahama znajduje odzwierciedlanie w wykopaliskach oraz doświadczeniach naukowych. Wiele stwierdzeń zawartych w Biblii, takich chociażby jak te, że ziemia jest kulista a prądy powietrzne mają kształt wiru, zostało potwierdzonych naukowo wiele stuleci po powstaniu tej niezwykłej księgi.
Podobnie ma się rzecz z rozstąpieniem Morza Czerwonego, czy zniszczeniem Sodomy.
Ile tajemnic jeszcze kryje w sobie to niezwykłe dzieło, których ludzkość nie potrafiła dotąd odkryć bądź właściwie zinterpretować?
Najbardziej zastanawiające są wersy mające charakter przepowiedni. Z jednej strony mrożące krew w żyłach, z drugiej oczekiwane w wielkiej nadziei zbawienia przez ludzi wierzących.

W wyniku szeregu archeologicznych odkryć, jak również dzięki pracy naukowców różnych dziedzin można jednoznacznie stwierdzić, że Biblia jest wiernym odzwierciedleniem czasów sprzed kilku tysięcy lat. Stanowi nie tylko ważną księgę dla wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, ale jest na dodatek cennym zbiorem historycznych przekazów.

O ile część ludzi będzie zawsze kwestionować istnienie jednego Boga a samą Biblię traktować z przymrużeniem oka, o tyle w świetle kolejnych odkryć archeologicznych, sceptycyzm co do prawd zawartych w Piśmie coraz częściej pozbawiany jest merytorycznych podstaw.

Czy Biblia opisuje zatem fakty sprzed trzech tysięcy lat w sposób nadzwyczaj wierny? Czy potop nie jest jednak legendą i miał miejsce w przeszłości na prawdę? Czy Biblia przeplata mity z prawdą? Czy ludzie żyli obok dinozaurów? Czy były iracki dyktator rzeczywiście postanowił odbudować Babilon i wieżę Babel?

Powyższe pytania nękają nie tylko ateistów ale i ludzi wierzących. Wielu poszukuje dowodów na prawdziwość słów zawartych w księdze jaką jest Biblia.

Na wiele zadanych tutaj pytań, odpowiada film załączony do niniejszego materiału (poniżej link do filmu).


http://www.youtube.com/watch?v=sXqsiMj59W0Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

@ PP Marku Ch. i Łukaszu B., dyskusję śledzę z wielkim zainteresowaniem.
Chapeau bas, za przykłady i przytoczone cytaty!

Przyznaję się do częstego sięgania po Stary Testament w czasie urlopu.
Dlaczego?
Ano dlatego, że w jednym egzemplarzu mam najgenialniejszy w świecie kryminał i horror równocześnie, który w serca, dusze oraz umysły sączy bezwzględność i umiłowanie okrucieństwa. Oczywiście w imię Celu Najwyższego.

Chapeau bas również za komentarz: Marek Chorążewicz Dzisiaj 18:28

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To na przykład, czy prof. Świderkówna faktycznie "zawiesiła" swe sądy" - ale ja tego nie pisałam. Myślę, że ona godziła obiektywizm naukowy z wiarą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku nie waloryzowałam cię. Porządkowałam sens dyskusji o Biblii.

Perspektywa estetyczna Biblii.. na temat gustu się nie dyskutuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Maria Czerw

To na przykład, czy prof. Świderkówna faktycznie "zawiesiła" swe sądy badając Biblię, nie jest Pani w stanie stwierdzić inaczej, jak podążając dokładnie jej śladami, od początku do końca. "Przekopując" się przez te same dokładnie tony materiałów.
Tylko wtedy może mieć Pani pewność, czy analizując materiały nie dodała czegoś od siebie, albo świadomie czegoś nie pominęła. Na przykład chcąc "udowodnić" z góry założoną tezę.

Pisać o potrzebie czegoś, a faktycznie tego czegoś dokonać, to dwie zupełnie różne sprawy.

Zwracam uwagę na hipotetyczność, czyli brak pewności. Nikogo nie mam zamiaru oskarżać, bo do tego potrzeba dokładnie tego samego, co do akceptacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Łukasz Brzezicki Dzisiaj 18:08

"Ktokolwiek bluźni imieniu Pana, będzie ukarany śmiercią. Cała społeczność ukamienuje go. Zarówno tubylec, jak i przybysz będzie ukarany śmiercią za bluźnierstwo przeciwko Imieniu".

"Mężczyzna, który cudzołoży z żoną swego bliźniego, poniesie śmierć, zarówno cudzołożnik jak i cudzołożnica'.

"Potem Mojżesz kazał Izraelitom wyprowadzić bluźniercę poza obóz i ukamienować. Synowie Izraela uczynili to, co Pan rozkazał Mojżeszowi". (Jak hitlerowcy - oni tylko wykonali rozkaz).

Łukaszu, takich "momentów" można przytoczyć setki. Tylko po co?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i widzisz Marysiu... Wszelkie rozmowy z ludźmi, którzy patrzą z góry na innych, zwłaszcza na tych spoza swojego środowiska, tak się kończą. Inwektywami o ignorancję. O tym pisałem kilka pozycji niżej.

Dotychczas nikomu nie wytykałem niskiego poziomu czy nieuctwa, gdy zabierał on głos w sprawach medycznych. Gdy ktoś nie jest lekarzem i mówi w sposób "nie znoszący sprzeciwu" koszałki-opałki na tematy zdrowia i widzę, że tego, co głosi nie rozumie - rzadko włączam się w dyskusję. Nie wygarniam mu, że jest ignorantem, bo to w takich okolicznościach nie ma sensu. On i tak wie lepiej. Tak jak Ty - w sprawach LGBT i wiary, wiesz wszystko najlepiej. W dodatku nic SWOJEGO nie wniosłaś do każdej dyskusji tu na W24, tylko przywołujesz autorytety, które są nimi, ale przede wszystkim dla Ciebie samej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2013 18:08

"piękno biblijnych tekstów"

"29 Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich."

Urocze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2013 18:06

"z nimi również nie można podjąć żadnej logicznej dyskusji, dosłownie jak z Tobą."

Podobno na Fejsbuniu istnieje już profil "Czytam Marię Czerw dla beki" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ty facet i nie wiesz co to jest twardy kaliber...

Ta dyskusja jest dwuwątkowa. Jeśli chcesz dyskutować z poziomu który proponujesz, to otwarcie ci muszę powiedzieć, że nie masz kwalifikacji, nie jesteś oczytany choćby w minimalnym stopniu, żeby podjąć dyskusję na temat Biblii.

Jeśli chcesz dyskutować z poziomu literackiego albo wiary to tez mi nie odpowiadasz bo brakuje ci podstawowej wrażliwości na piękno biblijnych tekstów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Maria Czerw Dzisiaj 16:09
Używając Twojego aparatu filologicznego na wstępie powiem, że nie wiem co to jest "miękki kaliber".

Ale dalej wyraziłaś się na tyle jasno, że dalsza dyskusja z Tobą jest bezprzedmiotowa. Szkoda mojego. Twój przekaz jasno stawia sprawę: wierzysz albo spadaj! Dyskusji logicznej tutaj być nie może.

A zadufanie w sobie i wiara w słuszność swoich poglądów oraz poczucie wyższości ponad ludźmi spoza własnej sekty zademonstrowałaś w tym zdaniu: "Twoja narracja najbliższa jest swoim poziomem Świadkom Jehowy gdyby odnieść ją poziomem do "jakiejś" wiary".

Powiem Ci na koniec, że ze Świadkami Jehowy miałem przyjemność przeprowadzać dość długie rozmowy, ponieważ kilkoro moich miłych pacjentów pochodziło z tego środowiska, ale z nimi również nie można podjąć żadnej logicznej dyskusji, dosłownie jak z Tobą.

A jeśli chodzi o intelektualny poziom, to między Tobą a nimi nie zauważyłem żadnej różnicy. No i żeby zakończyć Twoim "wysokiej klasy aparatem filologicznym": to by było na tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.