Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17021 miejsce

Biblia Karolińska w Opactwie św. Pawła za Murami w Rzymie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-14 11:00

Do 29 czerwca 2009 r. można zobaczyć ponadtysiącletnią, bogato zdobioną księgę Biblii u benedyktynów w Wiecznym Mieście. "Biblia Karolińska", znana też jako Biblia Karola Łysego, jest jednym z najcenniejszych kodeksów średniowiecznych.

Inauguracji publicznego wystawienia tej niezwykłej księgi Pisma Świętego dokonał watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone, 18 kwietnia br. Dzień później w Bazylice św. Pawła za Murami w koncercie inauguracyjnym wystąpił zespół muzyki dawnej "Giardini d'Orfeo", w którego wykonaniu zabrzmiał Monteverdi, Anerio, Gabrieli, Sance. Biblię można oglądać do uroczystości świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca br, kiedy to sam papież Benedykt XVI, na zakończenie Roku Pawłowego, zamknie solennie ekspozycję.

Ponadtysiącletnia księga Biblii wyeksponowana jest w pomieszczeniu za bramą opactwa od strony Via Ostiense. Księga otwarta jest nieprzypadkowo na karcie rozpoczynającej się listy św. Pawła. W sąsiednim pomieszczeniu można zapoznać się z historią i walorami dzieła dzięki prezentacji multimedialnej; monitor został pomysłowo zainstalowany na stylowym pulpicie charakterystycznym dla mniszych i zakonnych chórów. Na ekspozycję został przygotowany również katalog, którego autorem jest Marco Cardinali, prezentujący dzieło ze szczegółowymi omówieniami 24 wybranych iluminacji.

"Biblia Karolińska" to kodeks pergaminowy z IX wieku, bogaty w niezwykłe iluminacje, którego wykonanie zlecił cesarz Karol Łysy. On sam w 875 podarował gotową Biblię papieżowi Janowi VIII. Prze kilka wieków cesarze składali na nią przysięgę wierności następcom św. Piotra. W XI wieku św. Grzegorz VII, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, powierzył Biblię pieczy benedyktynów, będących kustoszami bazyliki i grobu św. Pawła.

Andrzej Zając
pierwsze miejsce publikacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.