Facebook Google+ Twitter

Biblijne Iluminacje - wystawa malarstwa Marii-Monikowskiej Tabisz

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-08 14:55

Malarskie wizje Apokalipsy św. Jana i abstrakcyjne interpretacje psalmów znajdą się wśród prac Marii Monikowskiej-Tabisz, które od 15 października będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.

Zmartwychwstanie / Fot. Maria Monikowska-TabiszWystawa pt. Biblijne iluminacje podsumowuje 35-lecie pracy twórczej artystki, której malarstwo to przede wszystkim obrazy o tematyce sakralnej. Maria Monikowska-Tabisz zaprezentuje prace wybrane spośród swoich dwóch najważniejszych cykli: Apokalipsy oraz Księgi Psalmów. Obydwa łączy ekspresja kolorów oraz charakterystyczny sposób operowania światłem i przestrzenią. Wspólne jest także przesłanie, które artystka stara się przekazać poprzez swoje obrazy.

- Światło fascynuje mnie w sensie fizycznym i metafizycznym - mówi Maria Monikowska-Tabisz.Znak zbawienia (z cyklu "Apokalipsa") / Fot. Maria Monikowska-Tabisz - Uważam, że moim zadaniem, jako artysty i człowieka jest dzielić się tą pasją z innymi ludźmi, wnosząc w ich życie pokój i miłość. Każdym obrazem staram się kierować myśli odbiorców w stronę Tego, którego spotkają po śmierci, przybliżając im inną rzeczywistość - podkreśla.

Oprócz inspiracji tekstami Biblii, twórczość rzeszowskiej artystki dotyka także innych tematów. Na jubileuszowej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym zobaczymy też erotyki oraz obrazy symboliczne. Muzycznym tłem wernisażu wystawy będzie utwór stworzony specjalnie na tę okazję przez poznańskiego pianistę i kompozytora Jana Martiniego. Co ciekawe, jego muzyka towarzyszyła również pierwszej autorskiej wystawie Marii Monikowskiej-Tabisz, która odbyła się 35 lat temu w Koszalinie.

Wystawa będzie czynna od 15 października do 15 listopada 2009 r. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00 w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 4.

Patronami medialnymi wystawy są Niedziela Rzeszowska, Radio VIA oraz portale Opoka i Wiara.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.